Kadın&Moda

Kil Maskesi Nedir? Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Kil maskeleri, cilt temizliğinde favori ürün olma özelliğini yakaladı, bunu artık çoğu kadın biliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, cilde sağladığı faydadır. Kil maskesi, sadece cildi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda cildin ihtiyaç duyduğu nemi, besini vermesiyle de oldukça değerlidir. Cildi arındıran, gözenekleri tertemiz yapan kil maskesi, cildinizde yarattığı detoks etkisiyle sizlerin de vazgeçilmez cilt bakım ürünleri arasındaki yerini almayı bekliyor.

Kil maskesinin çoğu kadının cilt temizliği dolabına girmesinin bir nedeni de kullanımdaki kolaylığı. Yumuşak dokusuyla daha parmakların ucundayken bile ne kadar kıymetli olduğunu anladığımız kil maskesini yüzünüze sürüyorsunuz ve 15 dakika sonra tertemizsiniz. Cildinize yararı olacağını düşündüğümüz kil maskesi hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Kil Maskesi Nedir?

Cilt, gün içinde birçok zararlı etkenin odak noktasıdır. Dışarının havası, tükettiğiniz yiyecekler, güneşin cilde zararı dokunan UV ışınları… Cildin maruz kaldığı bu etkenleri daha da çoğaltmak mümkün. Peki, tüm bunlar için ne mi yapmalıyız? Tabii ki cildi tertemiz tutmalıyız!

Cilt temizliği, günlük hayatınızı olmazsa olmaz bir rutini olmalıdır. Bu rutin arasında muhakkak kil maskesine de yer vermelisiniz. Nedeni basit. Kil maskesi, bulabileceğiniz en doğal, en sağlıklı cilt temizleme ürünüdür. Bir toprak çeşidi olarak bilinen kilin içinde, magnezyum, demir, çinko gibi birçok mineral bulunur. Pembe, yeşil, beyaz, siyah gibi renkleri de bulunan bu kil, cilde uygulandığında bir yandan cildi temizlerken diğer yandan besliyor. Beslenen cilt, her daim genç görünmenin de önemli bir adımını oluşturuyor.

Kil, volkanik külden elde edilen, yumuşak bir dokuya sahip olan maddedir. Volkanik patlamalarda yer kabuğu derinliklerinden gelen lav ile birlikte kil ortaya çıkar. Nasıl ki bu topraklarda tarım yapmak sağlıklı yiyeceklerin ortaya çıkmasını sağlıyorsa kil de yüzde aynı sağlıklı sonucu verir. İçinde bulunan mineraller ile ciltte bulunan toksinleri atar, cilde detoks etkisi verir. Sindirimi iyileştirmede de etkili olan kil, saç bakımında da oldukça yararlı bir üründür.

Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Doğal bir temizlik ürünü olan kilin cilde ve saça faydaları saymakla bitmez. Yağ emici özelliği ile cildin sebum dengesini sağlayan kil, temizlenen gözeneklerin de sıkılaşmasına yardım eder. Mineraller sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu onarımı verir, canlılık katar. Ayrıca, cilt üzerinde bulunan ölü derinin de temizlenmesine yardım ederek bir doğal peeling görevi üstlenir. Siz de temiz, sıkı, parlak bir cilde sahip olmak istiyorsanız evinizde kil maskesi bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Cilde Aydınlık Verir

Cildin en büyük sıkıntılarından biri aldığı koyu görünümdür. Yorgun, kire, yağa maruz kalmış cildin ilk vereceği tepki, ışıltısını kaybetmesi olur. Bu durumu ortadan kaldırmak kil maskesi ile oldukça kolay. Eğer cildiniz solgun görünüyor ve enerjili olmaya ihtiyacı varsa detoks etkisi veren bir kil maskesi kullanabilirsiniz. Detoks etkili kil maskesi ile cildinizdeki ölü deriler temizlenecek, ışıltılı bir yüze kavuşacaksınız.

Yağdan Arındırır

Yağlı ciltlerin en çok özlem duydukları şey, daha mat bir görüntüdür. Cilt, sebum miktarını dengede tutamadığı zaman yağlanma başlar. Gözenekler arasında sıkışan yağ, cilt yüzeyini parlaklaştırır. Bu parlaklık hem kirli bir görüntü verirken hem de makyajın tutmaması gibi bir sürü sorun çıkarır. Kil maskesi ile cildinizi kurutmadan yağdan temizleyebilir, istediğiniz mat görüntüye kavuşabilirsiniz.

Nemlendirir

Özellikle kış mevsiminde cilt kurulaşma riskiyle karşı karşıya kalır. Cilt tipi kuru olanlar için bu durum daha sancılı geçer. Kil maskesi cildi tahriş etmeden bir yandan nazikçe temizlerken diğer yandan nemlendirir. Nemlenen cilt kolayca yatışır, kuruluğa bağlı olarak çatlamalar meydana gelmez. Nemlendirici etkili BİR siyah kil maskesi cildinizin aradığı nemi hızlıca bulmasında yardım eder. Daha yumuşak, sağlıklı, ipeksi bir cilde kavuşmanız kolaylaşır.

Gözenekleri Temizler  

Cildinize gerekli bakımı vermediğiniz takdirde olacak ilk şey, gözeneklerde yağ birikmesidir. Sabah ve akşam olmak cildinizi düzenli olarak temizleseniz bile gözenekler arasına göremediğiniz bir sürü yağ, kir dolar. Bunlar bir müddet sonra sivilcelenme, siyah nokta oluşumu gibi sorunları meydana getirir. Kil maskesi gözeneklerinizin temizlenip sıkılaşmasına yardım eder. Gözeneklerin sıkışması, tekrar kirlenmesini geciktirir. Üstelik cilt tonu eşitlenerek daha pürüzsüz bir görünüm elde edilir.

Kil Maskesini Haftada Kaç Kez Yapılmalıdır?

Kil maskesini haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır. Cildi temizlerken aynı zamanda onarak kil maskesi, oldukça etkili bir bakım ürünüdür. Gereğinden fazla uygulandığında cilde zarar verebilir. Bu zarar gözeneklerin tamamen açılması ya da cilt dokusunun değişmesi vb. şeklinde olabilir. Bu sebeple aldığınız kil maskesinin üzerindeki uyarıcı bilgileri de okuyarak haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Yeşil Kil Maskesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kil maskesi denilince akla ilk gelen siyah olanıdır fakat son zamanlarda yeşil kil maskesi de revaçta. Yeşil kil maskesinin cilde etkisi, bakır, kurşun gibi metallerin ciltte bıraktığı toksinleri yok etmesidir. Gün içinde ister istemez cilt, bu metallerin etkisi altına girer. Bunlar zamanla birikerek cilde zararlı bir etki bırakır. Yeşil kil maskesi, bu metalleri kolayca emerek cildin sağlığına kavuşmasını sağlar.

Kil Maskesinin Saça Faydası Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Tıpkı ciltte olduğu saçlarda da onarıcı etki veren kil maskesi, saçların yıpranmış görüntüsünü yok etmesine yardım eder. Saçlar, toza, kire en çok maruz kalan yerlerdir. Bir de buna saç şekillendiricilerle, boyalarla verilen zararları da eklersek saçların sağlığını yitirmesi normalleşir. İstediğiniz kadar hızlı uzamaz, uçlarında sürekli kırıklar oluşur. En önemlisi de parlaklığını yitirir, sönük, mat bir görüntü alır. Saçların bu hacimsiz, sağlıksız görüntüsünü kil maskesi ile yenmeniz oldukça basit.

Kil maskesi saçlarınızı onarmak için etkili doğal bir bakım ürünüdür. Seçeceğiniz bir saç maskesini, saç derinizden uçlarına kadar, eşit olacak şekilde sürüp 10 dakika beklerseniz saçlarınızın kısa sürede nasıl canlandığını görebilirsiniz. Bu işlemi haftada bir kere olmak üzere düzenli yaptığınız takdirde kırıkların onarıldığını, saçlarınızın hacmini geri kazandığını keyifle seyredeceksiniz.

Kil maskesinin nasıl yapıldığını öğrenmek, sivilcelere iyi gelip gelmediğini öğrenmek istiyorsanız Eveshop sitesinde yer alan şu yazıyı okuyabilirsiniz: https://www.eveshop.com.tr/blog/kil-maskesi-nedir/