Kadın&Moda

İzmir’de Lazer Epilasyonla İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri almak için konsantre bir ışık demeti (lazer) kullanan prosedürdür. Işık enerjisi ısıya dönüştürülerek saç üreten deri içindeki tüp şeklindeki keselere (saç kökleri) zarar verir. Bu hasar gelecekteki kıl büyümesini engeller veya geciktirir. Bu metinde lazer epilasyonla ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını listeledik.

Lazer epilasyon neden yapılır?

Lazer epilasyon İzmir, istenmeyen tüyleri azaltmak için kullanılır. Bacaklar, koltuk altları, üst dudak, çene ve bikini bölgesindeki tüylerde lazer epilasyon sayesinde kurtulmak mümkündür. Ayrıca göz kapağı ve çevresi gibi lazerden etkilenme riski bulunan bölgeler hariç vücuttaki her alana lazer epilasyon uygulanabilir. Dövmeli ciltler de tedavi edilmemelidir.

Lazer epilasyon herkeste etkili midir?

Lazer epilasyonun başarısı cilt ve tüy rengi ile ilişkilidir. Temel ilke, ışığı saçın pigmentinin değil, cildin pigmentinin emmesidir. Lazer, cilde değil yalnızca kıl köküne zarar verir ve en iyi sonuç, cilt ve ten rengi arasında kontrast olduğunda ortaya çıkar.

Tüy ve cilt rengi arasında çok az kontrast olduğunda cilde zarar verme riski daha yüksektir, ancak lazer teknolojisindeki gelişmeler, daha koyu tenli kişiler için lazer epilasyonunu bir seçenek haline getirmiştir. Lazer epilasyon, gri, kırmızı, sarı ve beyaz kıl renklerinde daha az etkilidir ancak bu kıl renkleri için de buz lazer gibi yeni teknolojiler üretilmektedir.

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Kılların tekrar uzamasını uzun süre geciktiren lazer epilasyon, kalıcı bir çözüm sunmaz. İlk epilasyondan sonra tekrar tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Açık tenli ve koyu saçlı kişilerde daha uzun süre etki gösteren lazer epilasyon, diğer kıl renklerine sahip kişilerde de başarılı sonuçlar verir.

Lazer epilasyon güvenli midir?

Lazer epilasyon güvenli bir işlemdir ve yan etki riski, cilt tipine, saç rengine, tedavi planına ve tedavi öncesi ve sonrası bakıma bağlılığa göre değişir. Lazer epilasyonun en yaygın yan etkileri cilt tahrişi ve pigment değişimleridir.

Lazer epilasyon sonrası görülebilen rahatsızlık, kızarıklık ve şişlik geçicidir, birkaç saat içinde kaybolur. Bunun yanı sıra lazer epilasyon, etkilenen cildi koyulaştırabilir veya aydınlatabilir. Bu değişiklikler geçici veya kalıcı olabilir. Pigmentasyon yan etkisinin, tedaviden önce ve sonra güneşe maruz kalanlarda ve koyu tenli kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Lazer epilasyon kaç seansta etki gösterir?

Lazer epilasyon genellikle iki ila altı seans gerektirir. Tedaviler arasındaki aralık, tedavi bölgesin bağlı olarak değişir. Üst dudak gibi kılların hızlı uzadığı bölgelerde tedavi 4 ila 8 hafta içinde tekrar edilebilir. Sırtta ise seanslar 12 ila 16 haftada bir yapılabilir.

Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Her tedavi için, gözlerinizi lazer ışınından korumak için özel gözlükler takılır. Bir asistan gerekirse tedavi bölgesini yeniden tıraş edebilir. Doktorun tedavi esnasında işlem bölgesine topikal anestezi sürmesi sayesinde rahatsızlık, ağrı veya acı hissetmezsiniz.

Lazer epilasyon ile verilen ışınından gelen yoğun ısı, kıl büyümesini engeller. Tedavi esnasında sıcak iğne batması gibi bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Üst dudak gibi küçük bir bölgeyi tedavi etmek sadece birkaç dakika sürebilir. Ancak sırt ise bir saatten uzun bir seans vakti alabilir.

Lazer epilasyonun güvenli ve etkili olması için en önemli faktör, deneyimli ve uzman bir tıp doktoru tarafından uygulanmasıdır. Buz Lazer İzmir’e başvurarak tedavi ile ilgili tüm sorularınızı sorabilir ve kaliteli bir hizmet alabilirsiniz. Ayrıca Buz Lazer İzmir’i arayarak aklınızdaki tüm soruları yönlendirebilirsiniz.