Lavanta Sabunu Ne İşe Yarar? - Magazinmatik.com
Kadın&Moda

Lavanta Sabunu Ne İşe Yarar?

Lavanta, dünyanın birçok yerinde yetişen, ballıbabagiller familyasından olan oldukça hoş kokulu bir bitkidir. Tarih boyunca hep bir süs bitkisi olarak görülen lavanta, son yıllarda cilt temizliğinde de tercih edilen ürünler arasında görülmektedir. Özellikle lavanta sabunu, günlük cilt bakımında cildi fazla yağdan, kirden arındırması, yumuşak bir doku vermesi sebebiyle tercih edilir. Akneli ve sivilceli ciltlerin düzelmesinde ve lekelerin giderilmesinde yardımcı olan lavanta sabunu, her yaştan insanın rahatlıkla kullanılabileceği doğal bir üründür.

Lavanta Sabunu Nedir?

Lavanta sabunu, lavanta tohumu, yağı ve çiçeklerinden meydana gelen, arındırıcı özelliği bulunan bir sabun çeşididir. Hoş kokusuyla insana rahatlık veren bu sabun, oldukça da rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Temmuz aylarında lavantanın çiçek açtığı zamanlarda bu çiçekler toplanılarak uygun yerlerde kurutulur. Böylelikle sabun için ilk hazırlık aşaması tamamlanmış olur. Kurutulan bu lavanta çiçeklerinin içinde bulunan tohumlar ayıklanır. Zeytinyağı gibi, vücuda faydası çok olan yağlarla karıştırılarak hamur elde edilir. Belli kalıplara dökülerek kullanıcıların ihtiyacına göre şekillenir.

Doğal Bir Arındırıcı: Lavanta Sabunu

Lavanta sabunu, dünyada belki de en çok kullanılan sabunlar arasında yer alır. Bunun başlıca nedeni, doğal bir içeriğe sahip olmasıdır. Cilt için gerekli olan doğal besini hem kendi yağından hem de zeytinyağından alan bu sabun, cilde kimyasal ürün değmeden derinlemesine temizler. Cilt için gerekli olan nemi, besini anında cilde kazandırır. Böyle bir sabunun çoğu insan tarafından tercih edilmesi de aslında gayet olağandır.

Günün yoğunluğunu, yorgunluğunu atmak için yaptığımız ilk şey, duşa girmek olur. Duş alırken kullandığımız sabunu da titizlikle seçeriz. Çünkü bazen sadece temizlemesi yetmez, aynı zamanda burnumuza hoş bir koku vermesini de isteriz. Ruhumuz da iyi gelecek bu sabunlardan birinin lavanta sabunu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hele ki saf, içinde farklı kimyasalların bulunmadığı bir lavanta sabunu ise keyfinize değecek yoktur. İçinde bulunan çiçeksi koku, vücuda sakinleştirici bir etki verir. Günün stresini alıp götürür. Âdeta bir aromaterapi özelliği gösteren lavanta sabunu, sizi gevşetecek bir içeriğe sahiptir.

Lavanta sabununun arındırıcı etkisi elbette sadece bununla kalmaz. Kullanılmasında en çok etkili olan özelliği, cildi istenmeyen yağdan, kirden arındırmasıdır. Cilde tazelik, ışıltı veren lavanta sabunun arınmanın yanında güzelliği de getirmesi oldukça cezbedicidir.

Lavanta Sabunu Ne İşe Yarar?

Bildiğimiz gibi herkesin cildi farklı bir özelliğe sahiptir. Kiminin cildi kuru bir yapıya sahipken kiminin cildi çok fazla yağlıdır. Bu yağlanmalar beraberinde sivilceyi, akneyi getirir. Bu sorundan doğal yollarla kurtulmak lavanta sabunuyla mümkün.

Cildi Temizler

Lavanta sabunu, içinde bulunan lavanta yağı, tohumu ve zeytinyağı gibi besleyici ürünler sayesinde cildi akne, sivilce gibi sorunlardan uzak tutar. Bazı ciltler yeme alışkanlıklarından, maruz kalınan hava kirliliğinden vb. sebeplerden aşırı yağlanma gösterebilir. Bu yağlanma hem hoş bir görüntü vermediği gibi hem de sivilce gibi sorunları ortaya çıkarır. Bunlardan kurtulmak, ancak derinlemesine temizlikle mümkündür. Cildinizi her gün düzenli olarak lavanta sabunuyla yıkarsanız fazla yağdan arındığını göreceksiniz. Böylelikle bir yandan cildiniz rahatlayacak diğer taraftan gizlemek zorunda kalacağınız görüntüden kurtulmak olacaksınız.

Ayrıca lavanta sabunu, cildinizdeki ölü deriden kurtulmanıza da yardım eder. Ölü deriden arınan cilt, yorgun görüntüsünden kurtulur. Yorgun cilt, rengini kaybetmiş, mat bir görüntü verir. Lavanta sabunu ile cildiniz ışıldar, daha genç bir görünüme kavuşur. Üstelik bunları yaparken cildinizde tahriş oluşturmaz. Çünkü tamamen doğal içeriklidir ve cildi besleyici ürünleri içeriğinde saklamaktadır.

Cildi Nemlendirir

Özellikle kış mevsiminde bazı kişilerin vücudu pul pul dökülür. Bunun olması için cildin kuru olmasına gerek yok. Herkes bu soruna maruz kalabilir. Peki, bu sorunun çaresi nedir? Elbette ki cildi sık sık nemlendirmek. İşte lavanta sabunu bu nemi cildinize kolaylıkla verir. Duş alırken, yüzünüzü yıkarken kullanabileceğiniz bu sabun ile cildiniz ihtiyacı olan nemi alır, bu nemi korur ve dengede tutar. Böylelikle kuruluk ve buna bağlı olarak ortaya çıkan çatlama, ufak yaralanma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız. Cildiniz yumuşacık olur. Üstelik bunları yaparken hoş kokusu da uzun bir süre sizinle beraber kalır.

Tedavi Eder

Kuru bir cilde sahipseniz özellikle ellerinizde ve yüzünüzde ufak yaralanmalar, çizikler sıklıkla görülür. Ne kadar nemlendirici kullansanız da bu sorundan kurtulamayabilirsiniz. Ama lavanta sabunu sizin bu noktada yardımcınız olabilir. Bu tip küçük yaralanmalarda, tahrişlerde lavanta sabunu onarıcı bir etkiye sahip olur. Cildinizi beslediği için kuruluğa sebep olan etkenleri yok eder. Böylelikle daha yumuşak, pürüzsüz bir cilde kısa zamanda kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda iltihaplanma gibi bir sorun yaşıyorsanız lavanta sabunu ile bu sorunu azaltabilirsiniz. (Tabii eğer sorun büyükse doktora başvurmalısınız.) Hücre yenileyici özelliğiyle daima sağlıklı bir cilde kavuşmanız lavanta sabunu kullanmaktan geçecektir.

Saçlara Onarır, Kepeklenmeyi Önler

Lavanta sabununun saçlara faydası da saymakla bitmez. Yüzünüze olduğu kadar saçlarınıza da iyi gelecek lavanta sabunu, kepeklenmeleri azaltıcı bir özelliğe sahiptir. Kepeklenme de bir anlamda cilt kuruluğundan meydana geldiği için lavanta sabunu ile bu sorununuzdan da kurtulabilirsiniz.

Lavanta sabunu, saçlarınızı da tıpkı yüzünüzde olduğu temizler. Âdeta bir tonik işlevi görür. Saçlarınızın yağ dengesini de ayarlayarak canlı bir görünüm kazanmasına olanak sağlar. Bazı kişilerin saçları, ne kadar yıkanırsa yıkansın yağlı bir görüntüye sahiptir. Ki bu çok sinir bozucu bir durumdur. Eğer böyle bir sorununuz varsa lavanta sabunu size çare olabilir. İçindeki arındırıcı özelliği saçlarınızı da arındırır, yağ dengesini bulmasına yardım eder. Ayrıca doğal bir koruma işlevi üstlenerek saçlarınızın kötü etkilere maruz kalmasını engeller. Saç şekillendiricilerin saçta yarattığı tahribatı onararak saçların daha canlı, taze görünmesini sağlar.

Tüm bunları yaparken ferahlatıcı etkisi ve hoş kokusuyla sizleri de kendine çeker. Bir yandan temizlenirken diğer yandan ruhunuzu da besleyeceğiniz lavanta sabununun evinizden eksik olmamasını dileriz.