Magazin

Beden Yapınıza Uygun Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kadınlar beden algısı üzerine geliştirdikleri rahatsızlıkların bir sonucu olarak zamanla içe kapanma sorunu yaşayabilirler. Bu sorunlara karşı mücadele vermeye devam eden uzmanlar, dünya genelinde standart bir beden numarasının bulunmadığını açıkladılar. Problem olarak görülen bedenler, aslında yanlış seçim kıyafetler nedeniyle yanlış bir algıya sebep oluyor. Zincirleme gelişen etkileşimde moral kaybı yaşayan pek çok kadın zamanla özgüvenlerini yitirerek iç dünyalarında farklı bir alana dönüş yaptı. Fakat tüm bu olumsuz düşünceler aslında doğru kıyafet seçimiyle değişebileceği bilgisinden henüz mahrum kaldıkları içindir. Bugün beden yapısına uygun kıyafet seçmenin önemini kavrayan küçükten büyüğe herkes kendi dünyasını yeniden yaratmaktan sorumludur. Eskiden bedeni üzerinde kusurlu olduğu iddiasını bulunduranlar, şimdiler de kendileriyle barışıklar. Çünkü onlar, kıyafet seçmenin algıyı büyük ölçüde değiştirdiğini, yanlış algılanan bedenin aslında tam olarak yanlış olmadığının farkına varmışlardır.

Doğru Olanı Bulmak İçin Vücut Tanınmalı

Dünya genelinde standart bir beden numarasının olmadığını söylemiştik. Ancak tıpkı bir ayak numarası gibi vücudunda belirli tipleri bulunmaktadır. Bu tipler, fazla yağların nereye toplandığından, omuz genişlik ölçüsüne kadar birbirinden ayrılıyor. Modanın yeni bir tarz yarattığı, tarzları ise yine beden ölçülerine göre ortaya çıkardığı bilinmelidir. Vücut tipleri yalnızca küçük yaşlar arasındakileri fazlaca bağlamaz. Yaşı 20’den küçük olup hâlâ gelişim çağında bulunan bireylerin vücut yapıları kolayca değişimden geçeceği için, sıralayacağımız kategoriler belirli olgunluktaki insanlarda daha doğru bir sonuç verebilir. Tipler aynı zamanda cinsiyet göz ardı etmez. Yalnızca belirli bir yaş ve model kalıbı örnek alınarak ortaya çıkarılmıştır. Öyleyse, bu kategorilerin kendi arasında elma vücut tipi, armut vücut tipi, dikdörtgen vücut tipi olarak dörde ayrıldığını öğreterek işe başlayabiliriz.

Elma Şeklinde Bir Gövde

Üst bedenin alt bedene göre daha kalın ve dolgun gözüktüğü bu beden tipi, bacakların ince görünmesiyle tamamlanıyor. Bedenin fazlalık bölgesi olarak öne çıkan üst bedeni gizlemek amacıyla beden yapınıza uygun seçebileceğiniz kıyafetler, V yakalı bir bel elbise veya şal elbiseler de olabilir. Bol kesim şal elbiseler genellikle yağlı bölgeyi kamufle ederek bacaklarla doğru bir orantı sağlar. Kişinin öne çıkan görüntüsü daha normal görüneceği için kimse vücuttaki fazla bölgeyi tespit edemez. Bu nedenle kendi bedenini tanıyan elma vücutlular genellikle bol kesim bir görüntüye başvurmaktan asla vazgeçmiyor. Önerilerimiz daima göbek ve kalça bölgesini kapatacak şekilde olacağı için, kruvaze ceketler, gereğinden büyük ürünler ve yapışkan süitlerden kaçınmalısınız. Daha çok katmanlı ve dantelli üstlerin göbek bölgesinde biriken katmanları gizlemede son derece başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Dantel ve tasarımla süslendirilmiş kıyafetlerin ilgiyi yalnızca kıyafete çekme özelliği ve yaratmış olduğu karmaşık ortam gerekli ilgiyi fazlalıklardan başka yöne çekiyor. Eğer siz kilo problemi yaşayan bir elma vücutsanız, ağırlığınıza uygun olan pantolonları giymek yerine skinny kot pantolon veya düz paçalı bir pantolon giymekten kaçınmalısınız. Bunun yerine arka cepli kloş veya çizme kesim pantolonlar sizler için doğru bir seçenek olacaktır. Vücut tipinize göre bel bölgesinde biriken fazlalıkları gizlemek istediğimiz için aksesuar kullanımlarını bir kemer yerine tamamlamak son derece yanlış. Ancak yine de kemer kullanmak istiyorsanız bel kısmına değil, göğüs bölgesine takın.

Armut Şeklinde Bir Gövde

Armut, elma vücut tipinin tam tersidir. Üst bölge daha ince görünürken alt bölgenin kalınlığı dikkat çeker. Bu vücut tipine sahip kadınların bazı zamanlarda kalçalarından çok bacaklarından şikâyet ettiği de biliniyor. Bacaklarını diğer kadınlara oranla daha kalın ve kaslı bulan armut tipliler için bizlerin önerisi dikkatleri omuzlara çekmek üzerine olacaktır. Omuzları ön plana çıkarmak isteyenler ise eşarp, renkli kolye veya paşmina şal kullanabilir. Elbise seçimlerinde düz bir görüntü yerine desenli ve süslemeli bir tercih, kıvrım yaratmada son derece yararlı bir bilgi. Ayrıca kayık yaka, kep ve puf kollu üst seçimleri omuzların daha çarpıcı görünmesi için fazla bilinmeyen ufak sırlardan birisidir. Pantolon kısmını ele aldığımızda çoğu kadında ortak şikâyetlerin kalın bacak ve kalça olduğunu yeniden hatırlatmak isteriz. Bu nedenle dar pantolonlar, kapri pantolonlar, kısa etekler ve kalem etekler kaçınmanız gereken başlıca giysi çeşitleridir. Pantolon tercihi yapmak istediğiniz zamanlar her zaman bir tık koyu, düz renklere yönelim göstermeli ve üstü tam zıt şekilde tamamlamalısınız.

Dikdörtgen Şeklinde Bir Gövde

Vücudunda herhangi bir kıvrım bulunmayan kadınların dikdörtgen yani düz bir vücut tipine sahip olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Doğal kıvrımlardan uzak olan bu gövde için verilecek ilk önerimiz kıvrım oluşturmaya yönelik olacak. Bu nedenle kişinin daha fazla kıyafet ve aksesuar kullanması ve belin dar kısmını vurgulamak için bir kemerle tamamlama yapması şarttır. Kıvrımlı bir vücudun güzel olduğu düşüncesiyle hareket eden dikdörtgen tipliler, şal elbiseleri tercih etmeli. Yapılacak seçimler bedenin üst kısmında ise kalçanın orta kısmına kadar uzayan bir tişört veya benzer parçalar giymeye özen gösterilmelidir. Omuz ve göğüs hatlarını daha belirgin hale getirmek amacıyla fırfırlı veya kıvrımlı üst seçimlerine yönelmek, gerekli iddiayı ise aksesuarla yakalamak şarttır. Yine peplum ceket, üst, elbise ve etek giyerek dikdörtgen bir görünümden kurtulmak; göğüs desteği ve bel kısmını belirginleştiren iç çamaşırı seçerek kıvrımlı beden vurgusunu gün boyu korumak, önemli bilgiler arasında yer alıyor.

Kum Saati Şeklinde Bir Gövde

Vücudun tamamına göre bel bölgesinin daha ince ve yanlardan daha basık olmasına kum saati deniliyor. Burada vücudun doğal kıvrımlarını ortaya çıkarmak için bel bölgesine dikkat çekilmelidir. Önerilerimizi bol giysilerden kaçınmak şeklinde başlatıyor ve dar bele odaklanmanın doğru bir yöntem olduğunu belirtmekle devam ediyoruz. Bol giysilerden kaçınan her kadın, kalça ve üst bedeni vurgulamanın en iyi yolunun bedene tam oturan iç çamaşır seçimlerinden geçmekte olduğunu öğrenmelidir. Özellikle göğüs ölçüsünün büyük olduğunu düşünenler, seçilen doğru türde bir sutyen ile sarkmaların önüne geçer ve göğüsleri toparlayarak daha dolgun ve düzgün görünmesi için ortam yaratır. Yapılan göğüs vurgusunu kuvvetlendirmek maksadıyla V yakalı üst ve elbiseleri seçmek idealken; kalem etek ve gömleklerle görüntüyü bastırmak kişiyi bir model havasına eriştirir.

BONUS:

Öğrenilen tüm bu bilgilerin ışığında kaliteli ve doğru seçenekler için editör notumuzu Koza Butik’ten yana kullanıyoruz. Seçeneklerinin bolluğu ve şıklığı ile moda ikonu yaratmaya müsait olan bu marka, birçok beden ve renk seçeneğiyle sizlerle olmaya devam ediyor.