İlkay Buharalı 'hayat felsefem dürüst ol, kibar ol, kararlı ol' - Magazinmatik.com
Röportaj

İlkay Buharalı ‘hayat felsefem dürüst ol, kibar ol, kararlı ol’

İstanbul üniversitesi iletişim fakultesi radyo televizyon ve sinema bölümü mezunu başarılı gazeteci haberci sunucu İlkay Buharalı bu hafta Serkan Tatar’ın konuğu oldu.

ST: Nasılsınız? Habercilik gazete programlar mesleğe nasıl başladınız?

İB: Çok teşekkür ederim. Nasılım; her zaman umutluyum J Böylece iyi olmadığım anlarda bile iyi olmaya dair bir umudum var.Mesleğim çocukluk hayalimdi. Ve lise yıllarımda radyo programları yaparak başladım. Çok isteyerek üniversiteyi kazandım. İstanbul Üniversitesi ile birlikte “Süper Fm” maceram başladı. Süper Fm’de 3 sene sabah yayınları yaptım ve son senesinde hem üniversite öğrencisi hem Türkiye’nin en çok dinlenen radyolarından birinin programcısı hem de Star Tv’de yayınlanan efsane haber programı Deşifre’nin asistanlarından biriydim. Yani radyo benim için hem harçlığımı çıkarabilmek için bir araç hem de gönlümde yatan aslana beni ulaştıran bir kapı oldu. Çünkü Süper Fm ile 8 sene boyunca çalıştığım Deşifre Haber programının yayınlandığı Star Tv, o yıllarda aynı çatı altındaydı. Üniversite’yi bitirdiğimde ise Türkiye’nin dört bir yanını gezen bir muhabirdim artık. Hemen akabinde yaptığım haberler ile “Abdi İpekçi Yılın Habercilik ödülü” dahil pek çok ödül kazanmış bir haberci olmak nasip oldu.

ST: Arena, Deşifre gibi haber programlarından sonra magazine geçişiniz nasıl oldu?

İB: Gizli kameraların yasaklanması ile birlikte, maalesef televizyonda dosya haberciliği yapılamaz hale geldi. Arena ve Deşifre’nin bile ayakta kalamadığı bu savaşta genel yönetmenliğini üstlendiğim “İz Peşinde” isimli bir dosya habercilik programı ile ilk kez 2010 yılında ekran karşısında geçtim. Ekip arkadaşlarım ile “Aselsan’da intihar eden genç mühendisler”den “yarışma mağdurları”na pek çok önemli dosyaya imza attık. Yine de programı bir seneden daha uzun yaşatmak mümkün olmadı. Bu arada kadın programları genel yönetmenliği-koordinatörlüğü de yapmaya başlamıştım. İkbal Gürpınar, İnci Ertuğrul, Ebru Gediz gibi birbirinden kıymetli kadın sunucular için programlar hazırladım. Aynı zamanda kadın programı içerikli farklı formatlarla zaman zaman ekran karşısına da geçtim. Beyaz Tv için de daha önce bir kadın programı genel koordinatörlüğü yapmıştım. Söylemezsem Olmaz moderatörlüğü için , Beyaz Tv yöneticilerinin aklına gelmişim. Yoksa ben 40 yıl düşünsem, böyle bir formatın içinde olacağım aklımın ucundan bile geçmezdi.

ilkay buharalı röportajı

ST: Haberciliğin en zor ve en keyifli yanları neler?

İB: Haberciliğin günümüzde en zor yanı; tarafsızlığın neredeyse bir meziyete dönüşmüş olması. Oysa ki tek tarafının “tarafsızlık” olması zorunlu olan çok kutsal bir meslektir haberciliktir.
Gerçek manada habercilik bir kamu kahramanlığıdır benim gönlümde. Herkes sustuğunda, tüm nefes boruları tıkandığında yapılan bir haber her şeyi değiştirebilir. 2006 yılında “Malatya Çocuk Yuvası’nda 0-6 yaş çocukların gördüğü işkenceyi 3 aylık araştırmanın ardından haber yaptıktan sonra, bu ülkede çocuk yuvaları ile ilgili öyle köklü değişikliler yapıldı ki… Sadece o haber ile o kötü muamelelerden kurtulan çocukları düşündükçe bile; “iyi ki” diyorum…

ST: İlkay Buharalı yı meslektaşlarından ayıran en önemli özellikleri neler?

İB: Çok zor bir soru bu. Aslında bu soruya yanıtı başkaları çok daha objektif cevap verebilir. Ama illa da bir cevap vermem gerekirse “samimiyetim, tarafsızlığım ve çalışkanlığım” derim.

ST: Başarılı gazeteci Ali Eyüboğlu ile magazin noterini yapıyorsunuz youtube üzerinden ve programınız çok popüler bu başarının sırrı nedir?

İB: Ali Abi 35 yıllık Milliyet yazarı, Türkiye’nin en güvenilir kalemlerinden biri. Keza beni de tanıyor artık takipçilerimiz. Ve her ikimizin de kimsenin dostu ya da düşmanı olmadan olayları tüm objektifliği ile aktardığımızı biliyorlar.

ST: Magazin pek çok kişinin hayatının merkezinde ve çok fazla izleniyor pek çok kişi de magazinden şikayet ediyor. Magazin haberlerinin çok izlenmesine rağmen lafa gelince üvey evlat muamalesi görmesini neye bağlıyorsunuz?

İB: Magazin hayatın eğlenceli yanı demektir. Ve haberciliğin bir dalıdır. Maalesef ülkemizde paparazzicilik ile magazin birbirine karıştırılıyor. Bir de samimiyetsizlik sorunumuz var tabii. Sorsan herkes belgesel izliyor.

ST: Bildiğimiz kadarı ile BHR Medya’da Yönetici Bülent Ali Buharalı ile evlisiniz aynı sektörde olan iki kişinin evliliğine nasıl etki ediyor bu durum artı ve eksi yönde.

İB: İyi ki aynı sektördeyiz çünkü birbirimizi anlayabiliyoruz. Her koşulda iş ile ilgili yaşadığımız tüm sorunlarda birbirimize anlayış ile yaklaşabiliyoruz. Eksilere gelince sektörün hali pek çok yönden içler acısı, ortak sorunların büyüdüğü anlarda; “ikimizden biri başka bir sektörden mi olsaydı” diye düşünmüyor değiliz.

ST: Halkın sanat ve haber camiasının büyük bölümünün saygı ve sevgisini kazanmış bir habercisiniz. Tavrınız konuları ele alış şekliniz muhakkak ki çok önemli ama sizden duymak isteriz bu başarıyı nasıl sağladınız?

İB: Çok teşekkür ederim. İnanın hiç birimizin bir diğerinden farkı yok! Bana kalırsa en büyük başarım; tüm kalbim ile kral ile sokaktaki evsizi birbirinden farklı görmeyişimdir. Kimseye güçlü ya da zengin diye farklı davranmam, hiçbir dünyevi değer gözümü boyamaz. Hepimiz birer canız sadece. Bizi birbirimizden üstün kılacak tek şey ; kalplerimizin güzelliğidir. Ki onu da sadece bizleri Yaradan bilebilir. Nice okumamış Anadolu bilgesi var bu kadim topraklarda. Ayağında bir lastik ayakkabı, yüzünde güneşin, ellerinde emeğin izleri. Hepimizi cebinden çıkarır.

ST: Hayat felsefeniz nedir?

İB: 3 basit altın kuralım var benim; dürüst ol, kibar ol, kararlı ol! Gerisini Yunus ne güzel söylemiş; “Bir avuç toprak biraz da suyum ben, neyim ile övüneyim işte buyum ben.”

ST: Ben milli boks antrenörü ve oyuncuyum beslenme ve spor ile aranız nasıl? Ülkemizde dünyada takip ettiğiniz bay bayan boksörler var mı?

İB: Boks denince aklıma Muhammed Ali gelir. Büyük bir savaşçı, lider, sporcu ve örnek bir insan, bir efsane Muhammed Ali. Hepimizin ondan, mücadelesinden, hayatından, insan duruşundan öğreneceği çok şey var. Avatar Atakan ile Sabriye program konuklarımız olmuştu. İkisi de sert bir spor yaparken yumuşacık kalpleri olan insanlar. Bir de sizin ile tanıştım şimdi. Severek sizi de takip edeceğim bundan sonra.
Korona ile birlikte hiç sormayın beslenme işini J Ama bugün yarın dikkat etmeye başlayacağım. Spor yıllardır hayatımda, ara ara hep salonlarda çalıştım. Ama sürekli ve düzenli yapabiliyorum desem, yalan olur. Bir de uzunca bir süre daha salona girmeye cesaret edemeyeceğim sanırım.

ST: Basın yayın okuyan tv de yer almak isteyen gençlere öneri ve tavsiyeleriniz neler olur?

İB: Ne yapıp ne edip öğrenciyken çalışmaya başlasınlar. Ve gerçekten “kendilerine göre mi, ne kadar istiyorlar” anlamaya çalışsınlar. Aslında her meslek için tavsiyem bu.

ST: Kendinizde en sevdiğiniz ve en rahatsızlık duyduğunuz özellikleriniz neler?

İB: Doğru bildiğimi karşımdakini de kırmama yolları bulmaya çalışarak mutlaka dile getirme dürüstlüğüm vardır. Verdiğim sözleri tutmak, tutamayacağım sözleri de vermemek önemlidir benim için. Bir de kolay kolay moralimi bozamazsınız. Ben kendime inanmışsam bir kere , biri sabahtan akşam kadar neden yapamayacağımı açıklasa dinlemem.
Ama herkes gibi farkında olduğum ve olmadığım dolu insanca kusurum da var mutlaka. Ama genel olarak kendimden razıyım çok şükür J Birilerine göre de fazlaca saf görünüyor ve oyunu kuralına göre oynamamış olabilirim. Bunun için de herkese göre daha zorlu bir yolculuk oldu benimki. Ama içim o kadar rahat ki; hiçbir ahlaksızlığın ya da haksızlığın parçası olmadım. Vicdanımın sesini hiç susturmadım, sırtıma basıp adım atan çok oldu ama asla onlardan biri olmadım. İnsanlar şunu anlamalı; iyi olmak bir acizlik değil, bilakis zorlu bir tercihtir. Ruhum yılmaz bir savaşçı ve ben –şükürler olsun ki- savaştığım şeye dönüşmedim. Allah bana devamını da nasip etsin!

ST: Kariyer planlamanız da bundan sonrası için hedefleriniz neler?
İB: Geçen de bu soru soruldu bana. Aynı yanıtı vereceğim size; Ben hayatın, “insanın kendisini arama yolculuğu,” olduğuna inanırım. Mutlu insan ise gönlündeki muradı keşfedebilmiş olandır. Benim muradım; tüm potansiyelimi kullanabilmek. Olabileceğimin en iyisi olmak. O ne, varacağım yer neresi; hep beraber yaşayıp göreceğiz.

ST: Sevgi Sadakat ve Güven in İlkay Buharalı için anlamı nedir ?

İB: Olmazsa olmazlarım. Sevgisiz adım bile atmak istemem. Sadakat ve güven ise insan olabilmenin en önemli erdemleri.

ST: Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Mutluluğu dışarıda değil içinizde arayın. Aradığınız tüm soruların yanıtı kalplerinizde. Yeter ki ona kulaklarınızı tıkamayın.

Milli Antrenör Boksör Oyuncu Serkan TATAR