‘Ey Güzel Kırım’ ile Kırım Türkleri’nin Sesi Oldu - Magazinmatik.com
Müzik

‘Ey Güzel Kırım’ ile Kırım Türkleri’nin Sesi Oldu

arslanbek sultanbekov

 Arslanbek Sultanbekov, Kırım Türkleri’nin 1944 yılında vatanlarından sürgün edilişini ve yaşadıkları trajediyi anlatan ‘Ey Güzel Kırım’ türküsünü yorumladı

Türk dünyasının efsanevi bestekar ve yorumcusu, çağımızın Dede Korkut’u Arslanbek Sultanbekov, Bozdağ Film Yapım bünyesindeki Bozdağ Müzik Evi tarafından çıkarılan ‘Osman Bey’ albümünde ‘Ey Güzel Kırım’ türküsünü yorumladı. Klip sosyal medyada kısa sürede yüzbinlerce izlenip, beğeni alırken Arslanbek Sultanbekov’un özgün yorumu, Apple Music, Spotify, Fizy, Google Play Music başta olmak üzere 200’den fazla dijital mecrada müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

ey güzel kırım

Mehmet Bozdağ tarafından kurulan Bozdağ Film, Türk dizi ve film sektörüne uluslar arası yapımlar kazandırdıktan sonra şimdi de bünyesinde kurduğu Bozdağ Müzik Evi ile kültür dünyamıza hizmet ediyor.

Türkiye ve Türk dünyasının önemli yorumcuları ve eserlerini uluslar arası platforma taşımayı amaçlayan Bozdağ Müzik Evi, bu çalışmasının ilk adımını modern Türk etnik müziğinin kurucusu ve ‘Çağımızın Dede Korkut’u olarak nitelendirilen Arslanbek Sultanbekov’a yaptığı albüm ile attı.

12 eserden oluşan albüm de yer alan ‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filmi müzik klibi, ‘Osman Bey Marşı’, ‘Yalan Dünya’ ve ‘Fetih Marşı’ single çalışmalarıyla müzikseverleri Sultanbekov’la buluşturan Bozdağ Müzik, şimdi de “Ey Güzel Kırım’ türküsüne Bozdağ Film prodüksiyonuyla gerçekleştirilen klip çekti. Klibin yönetmenliğini usta yönetmen Kamil Aydın üstlendi.

Kırım Türkleri’nin 1944 sürgününü ve vatanları Kırım’a hasret ve sevgisini konu alan, tüm Türk dünyasında da bilinen “Ey Güzel Kırım” türküsünün yeni düzenlemesi Arslanbek Sultanbekov tarafından yapıldı. Türk dünyasında birçok albüm çıkaran, ‘Dombra’ enstrümanını dünyaya tanıtan, melodi ve sözleriyle yüreklere yol bulan Arslanbek Sultanbekov, “Ey Güzel Kırım’ türküsünü Kırım Tatarcası’yla yorumladı. Yoğun bir emekle hazırlanan ‘Ey Güzel Kırım’ eserinde; Sultanbekov’a dombra, ney, davul, ud gibi Türk etnik enstrümanlarının yanı sıra, keman, gitar ve perküsyonda değerli saz ustaları eşlik etti.