Nihal Yeşiltaç Oran

Covid-19’dan Basın Açıklaması!

Gülmeyin, doğru söylüyorum! Yaşananların tek mantıklı açıklaması olabilir. O da Sevgili Covid’in bir basın açıklaması yapmış olması.

Yeni Normal diye adlandırılan ve bazı yasakların kalkması, engellerin esnemesi sonrası karşımıza çıkan dönemden bahsedeceğim bugün.

Çevrenize bir bakın, sosyal medya hesaplarınıza girin bir bakın. Ne görüyorsunuz? Bir çok şey ne kadar normal değil mi? Sosyal mesafe yok olmuş, maskeler fora! Peki daha çok nerede görmek mümkün bunu? Bilinci kıt, maneviyatı yok olmuş insanlarda tabii.

Geçtiğimiz günlerde bir görüntü geldi bana. Takip etmediğim, hiç bir türlü ilgimi çekmeyen ama bir şekilde ünlülerle adı anılan bir beyefendinin paylaşımını izledim. Burası Bodrum’da bir mekan, canlı müzik var. Sahnede bir solist, muhtemelen ekmeğinin derdinde. Ama bizim sonradan ünlü olma ve benim hala bu durumuna anlam veremediğim kişi, yine tanınan isimlerle inanılmaz samimi  vur patlasın çal oynasın. Mekanda herkes dip dibe. Öyle ki, sosyal mesafeyi geçtim, toplum kurallarına aykırı samimiyetler.

Bir başka ünlü ki ben kendisini oldukça severim, başarılı bulurum; bir Instagram hikayesi paylaşıyor. Farklı bir şehire gitmiş, orada kendisini çok iyi ağırlamışlar filan. Hayranları ile çekilmiş fotoğrafını paylaşmış. Hayranlarında maske var, kendisinde yok, nasıl yani?

Bir çok ünlü isim, bu virüs riski ülkemizden hatta dünyadan tamamen kalkmış gibi davranıyorlar. Kalabalık eğlence masaları, partiler daha neler neler. Yani örnek sıralamaya kalksam sayfalar yetmez. Bu kadar örnek sanıyorum durumun ne kadar vahim olduğunu anlatmaya yeter. Tabii sizin gördükleriniz de yanına bonus.

Tüm bunlardan sonra insan düşünmeden duramıyor; ben maske takıyorum. Tatil planlarımı mümkün olduğunca sakin yerler üzerine yapıyorum belki de bu sene tatile gitmem o derece. Arkadaşlarımla buluşmuyorum, yavaş yavaş başlayan davetlere katılmıyorum. Neden? Çünkü tehlikenin farkındayım. Siz de öyle! Peki şu yukarıda yazdıklarımın mantıklı bir açıklaması var mı? Hayranları ile buluşurken maske takmayan paşa neyine güveniyor? Peki ya para harcamak için ünlülerle ünlü olan kişi neyine güveniyor.

Covid-19 ile nasıl bir anlaşma yapmış olabilir bu insanlar? Bodrum virüsten muaf mı tutuldu veya benzeri yerler? Bu nasıl bir cürret? Bu nasıl bir kendini bilmezlik? Birbirlerinden alacakları virüsü size bana öbürüne getirme riski büyükken bu nasıl bir gafillik? İnanılır gibi değil.

Bir de komik gelse de dram bir durum var ortada, o da halkımızla ilgili. Maske takılmalı ve sosyal mesafe korunmalı uyarısı ardından biliyorsunuz sokağa dökülen halk bu uyarıları önemsemedi. Sonra ‘maske takmayana şu kadar para cezası’ denildi ve herkes yüzünü gözünü kapadı. Tabii ünlüler hariç, onlar maskeyi takmaz parasını öder. Neyse burada görüyoruz ki, kendi sağlığı, ailesinin ve çevresinin sağlığı için bu uyarıyı önemsemeyen insanların, para cezası söz konusu olunca maskeleri en değerli aksesuarları oldu.

Bu kişiler arasında bu yazımı okuyan olursa şunu düşünsün; maske takmamak araç kullanırken kemer takmamak gibi bir şey değil. Kemeri takmazsanız zararı size olur. Ama maske takmazsanız eşinize, anne babanıza, çocuğunuza, mahaller bakkalına, apartman görevlisine kuryeye kadar akıl almaz bir zincir yaparsınız.

Son sözüm Sevgili Covid’e. Canım benim, dünyayı alt üst getirdin kıtalar dağıldı, toplanamıyor. Eğer bu dünyadan alıp gitmen gereken bir sayı, bir kota varsa lütfen çevresindeki insanların sağlığını hiçe sayanlar arasından seç. Onlarla doldur kotanı ve defol git lütfen.

Nihal Yeşiltaç Oran