Kuaförler ve AVM'ler Açılıyor, Maske Satışı Serbest İşte Mayıs Ayı Normalleşme Planı - Magazinmatik.com
Gündem

Kuaförler ve AVM’ler Açılıyor, Maske Satışı Serbest İşte Mayıs Ayı Normalleşme Planı

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mayıs ayı normalleşme planını açıkladı…

Mayıs ayı normalleşme planında İlk müjde 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlara geldi. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı geliyor. İlk uygulamayı bu hafta sonu Pazar günü saat 11.00 ile 15.00 arası

20 yaş altında iki grup halinde sokağa çıkabilecek… 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü 11.00 ile 15 arasında tahditli olarak dışarı çıkabilecek.

7 İLDE SEYAHAT KISITLAMASINA SON

Hafta sonu sokağa çıkma sınırlamasıı sürüyor. 31 ilde şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırılması bu geceden itibaren Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerimiz için bitiyor.

Diğer illerimizde giriş çıkış sınırlaması 15 gün süreyle uzatıldı

Tek çift ticari plakalı taksi uygulaması 15 Mayıs’ta kalkıyor.

Berber, kuaför, güzellik salonu 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek.

MASKE SATIŞINA İZİN

Bugüne kadar piyasada satışına izin verilmeyen  cerrahi maske, bez maske satışına halkın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin verilecek

Maske türlerine göre üst fiyat belirleyerek halk mağdur edilmeyevek. Hac farizasının yerine getirilip, getirilmeyeceğine ilişkin olarak Diyanet İşleri Başkanlığı kendi içinde ve diğer ülkelerle görüşerek kararını verecek.

Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın atama, görevlendirme 1 Haziran’da, bedelli askerlik 20 Haziran’da yeniden başlayacak.

Belediye ve İller Bankası ihaleleri 27 Mayıs’ta yeniden açılacak.

Yüksek öğretim kurumları sınavı 27-28 Haziran’da, LGS 20 Haziran’da, askeri öğrenci sınavı 14 Haziran’da yapılacaktır.

ÜNİVERSİTE VE ADLİYELER 15 HAZİRAN’DA

Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönecekler. Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, icra iflas takipleri 15 Haziran’da başlayacak.

Hazırlamış olduğumuz normalleşme planını daha önceden de belirttiğim gibi dinamik şekilde uygulayacağız. Gelişmelere göre bazı tarihlerin öne alınması bazılarının geriye bırakılması mümkündür.

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı rehberlerdeki kurallara en üst düzeyde tutarsak bu süreç daha uzun olacaktır. Kurallara uyulmaması ve Allah göstermesin salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurabiliriz.

Tedbirsiz tevekkül cehalet alametidir. Salgınla mücadele için bilim insanlarımızın söylediği her tedbiri uygulamak suretiyle Allah’ın bir kaderinden bir diğer kaderine sığınacağız.