Zerdeçal Korona Virüse Etkili mi? - Magazinmatik.com
Sağlık

Zerdeçal Korona Virüse Etkili mi?

zerdeçal korona virüse etkili

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci, korona virüse yakalanmamak veya tedavi sürecinin başarılı geçmesi için C ve D vitamini ile zerdeçal tüketiminin çok önemli olduğunun altını çizdi…

 

Ülkemizde yaşanan korona virüs salgını nedeniyle milyonlarca vatandaş, virüse karşı önlemini almaya devam ediyor. Korona virüsten korunma yollarını merak edenler için İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci, korona virüse yakalanmamak veya tedavi sürecinin başarılı geçmesi için C ve D vitamini ile zerdeçal tüketiminin çok önemli olduğunu söyledi.

zerdeçalın faydaları

Peki zerdeçal nedir, zerdeçal faydaları nelerdir?

Zerdeçal (Curcuma longa), zencefilgiller (Zingiberaceae) familyasından sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki cinsidir. Hint safranı olarak da bilinir. Anavatanı Güney Asya’dır.

Diğer isimleri zerdeçöp, safran kökü, sarıboya, zerdeçav, hint safranıdır. Başta Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş olmak üzere Asya’nın tropik bölgelerinde yetişir. Bitkinin toprak altındaki ana kökleri yumurta veya armut seklindedir. Yan kökleri ise parmak şeklindedir. Rizomların üst yüzü sarımsı, iç yüzü ise sarı renklidir. Acımsı bir tadı vardır.

Zerdeçal, ipek kumaşlar ve ince derilerin boyanmasında ve kına yakmada da renklendirici olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda eskiden turnusol kağıdı yerine zerdeçal kağıdı kullanılmaktaydı. Baharat olarak kullanılması için, zerdeçal bitkisinin temizlendikten sonra suda kaynatılıp kurutulmuş, koyu sarı renkli kök saplarının öğütülmesi gerekir. Elde edilen baharat safran yerine de kullanılır. Balık çorbası, pilav, söğüş ve çeşitli sebze yemeklerine çeşni olarak katılır. İspanyolların deniz ürünlerinden yapılan ünlü “paella” adlı yemeğinde ve Hintlerin “köri” sosunda kullanılır.

Öğütülmüş zerdeçal karanlıkta ya da ışıktan koruyan kaplarda saklanmalıdır; ışıkta bozulur.

ZERDEÇAL FAYDALARI NELERDİR?

İltihap gidericidir.
Sindirim sisteminizi korur, bağırsaklara iyi gelir
Kansere karşı koruma ve tedavi sağlar
Depresyonun etkisini azaltır
Ağrı kesicidir
Alzheimer riskini azaltır

 

Yorum Yap