Evde Kolonya Nasıl Yapılır? - Magazinmatik.com
Sağlık

Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada etkisini  arttıran corona virüsün ülkemizde de görülmeye başlamsıyla birlikte kendini korumak isteyen vatandaşlar kolonya , antiseptik jel ve benzeri hijen ürünlerini almaya başladı.Kısa sürede stokları tükenen kolonya ise en çok aranılan hijyen maddesi oldu.Pekiyi evde kolonya yapılabilir mi? İşte bu yazımız bu sorunun cevabını merak edenler için.

Evde pratik şekilde Kolonya yapımı

malzemeler: ( Yaklaşık 80 derece 1 litre Limon kolonyası )
800 ml etil alkol
15 ml limon esansı
185 ml saf ( damıtılmış ) su

Önce limon esansı ile etil alkol karıştırılır ve limon esansının etil alkol içerisinde çözünmesi sağlanır. Daha sonra damıtılmış su ilave edilerek çözelti hazırlanmış olur. Daha sonra çözeltiyi süzmek gerekecektir. Bunun için özel olarak üretilmiş kolonya süzme kağıdı veya bezi kullanılmaktadır.Evde kolonya yapımı için damıtılmış su ve süzme bezi bulmak biraz zahmetli olabilir. Ayrıca, unutulmaması gereken noktalardan biri etil alkol kuvvetli yanıcı ve parlayıcı bir maddedir. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir.

Kolonya İlk Nasıl Üretildi?

Kolonya, etil alkol, su ve limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan bir tür parfüm.

Tüm zamanların en yaygın kullanılan tuvalet malzemesi olarak da bilinen[1] kolonya, ilk kez 1709 yılında İtalyan Giovanni Paolo Feminis tarafından Köln’de üretilmiştir. İçerdiği alkol oranı genellikle derece ile belirtilir (örneğin 70 derece, 80 derece gibi).

Cilde sürüldükten sonra içerisinde bulunan alkolün hızla buharlaşması ve bu sırada buharlaşan alkol moleküllerinin çevrelerinden ısı çekmesi nedeniyle kullanan kişiye bir serinlik verir ve genelde ferahlamak için kullanılır. Bunun dışında keskin kokusu sebebi ile ayıltıcı özelliği vardır.

 

Yorum Yap