Çinko Hakkında Bilmek İstedikleriniz - Magazinmatik.com
Sağlık

Çinko Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Çinko nedir? Nelerde bulunur? Son günlerin en çok merak edilenleri arasında yer alan Çinko hakkında tüm bilmek istedikleriniz bu yazıda…

Çinko,insanın bedeninde yer alan ve sayısı 300’ü aşan değişik enzimin, uygun biçimde işlev gösterilmesi adına gereken bir mineraldir. Sağlıklı insanın vücudu içerisinde toplam olarak 2 veya 3 gram  bulunur.

Diğer yandan, vücutta çinko sağlayan organlar; pankreas, tükürük bezleri ve prostat bezi biçimindedir. Bağışıklık sisteminin dengelenmesinden hücre sağlığına dek, pek çok vücut faaliyeti adına gereken çinko oldukça önemlidir. Hem kırmızı hem de beyaz kan hücrelerinin yapısına katılır olan çinko, genel olarak vücutta dayanıklı olan kasların yapısına da katılır.

 Çinkonun Faydaları Nelerdir?

-Vücut içerisinde iyileşmeyi destekler ve soğuk algınlığı, grip bulgularına karşı mücadele eder.

-Vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı anahtar savunması şeklinde bilinen bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine destek olur.

– Soğuk algınlığı ya da griplerde çinko takviyesi almak daha hızlı iyileşmek için önerilir. Bu aynı zamanda boğaz ağrısında ve cildin yaralanmasında da olumlu etki yaratır.

Çinko Hangi  Besinlerde Bulunur?

Kuruyemiş, kırmızı et, balık, fasulye, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, tam tahıllı gevrekler şeklinde sıralanabilir.Sebzeler; ıspanak, nohut, kuru fasulye, bezelye şeklinde sıralanabilir. Bunun dışında; kakao, pişmiş tavuk, kefir ya da yoğurt, kabak çekirdeği, istiridye, sığır eti, yağsız kıyma, pişmiş yengeç, pişmiş ıstakoz, ceviz, kavrulmuş yer fıstığı, pişmiş yabani pirinç gibi yiyecekler ile kimi kahvaltılık gevrekler ve içeriği zenginleştirilen yiyeceklerde de bulunur

Yorum Yap