Tiktok Çılgınlığı Ciddi Boyutta! - Magazinmatik.com
Nihal Yeşiltaç Oran

Tiktok Çılgınlığı Ciddi Boyutta!

 

Merhaba

Yazımın başlığından da anlayacağınız üzere bugün, trend uygulama Tiktok burada masaya yatırılacak. Uzun zamandır takip ettiğim bu çılgınlığı biraz irdeleyelim istiyorum. Belki birilerinin düşünmesine vesile oluruz.

Öncelikle Tiktok nedir ona bakalım. Tiktok bir video uygulaması, kendini ‘küresel video topluluğu’ olarak tanımlayan bu uygulama hangi amaçla kuruldu bilinmez ama bence gidişat hiçbir amaca hizmet etmediğini gösteriyor.

Eğer bir Tiktok müdavimi iseniz videolar çekip atıyor,  izlenme, beğeni yorum sayılarını takip edip mutlu oluyorsanız bu yazıdan çok hoşlanmayabilirsiniz.

Herkesin dilinde, telefonunda olunca bir süredir incelemeye başladım durumu. İnanın bu inceleme için uygulamayı indirmeme gerek kalmadı; tüm sosyal medya hesaplarına kullanıcılar bu uygulamanın videolarını paylaşıyordu zaten. Bir sosyal medya zehirlenmesi geçirmeden, kendime göre yaptığım incelemeyi tamamladım ve sizlere bu yazı yazmaya karar verdim.

Orada nasıl videolar paylaşılıyor? Öncelikle bunu değerlendirdim, baktım bir amaç hedef bulamadım. Yani telefonun kamerasını açıp karşısına koyup, göbeğinin bir kısmını, göğüs ve bacaklarının daha büyük bir kısmını açarak göbek atan ablanın nasıl bir amacı olabilir? Film repliklerinden alıntılarla rol yapmaya çalışan kaytan bıyıklı abinin amacı ne olabilir?

Hemen bir iki örnek: Bir kadın süper mini bir etek giymiş, arkada bir arap müziği çalıyor. Telefonun kamerası sadece mini etekli bacakları çekiyor. Bu kadın da saçma sapan bir şekilde sürülmüş ojeli parmakları  ile ritim tutuyor. Buyurun bir açıklama bulun!  Başka bir örnek, yaşı en fazla 20 olan bir genç kız, oldukça zayıf fazla zayıf. Kırmızı bir kıyafet giymiş göbek açık bacaklar açık, saçlar sabah yataktan kalkmış taramayı unutmuş gibi. Geçmiş kamera karşısına dans etmeye çalışıyor ve seksi olduğunu sanıyor. Son bir örnek daha size. 50-55 yaşlarında bir adam muhtemelen Nuri Alço’nun rol aldığı bir filmden replik açmış, canlandırıyor. Hem hayat kadını oluyor, hem onun müşterisi. Var mı tüm bu örnekler için bir açıklamanız? Yani bu videolar neden çekilir ve kitlelere sunulur? Ardından neden kaç kişi izlemiş beğenmiş detayları takip edilir?

Tüm örnekleri incelediğimde bir genelleme yapmak zorunda hissettim kendimi.  Bu genellemeye göre de bunları yapan kişilerin zayıf eğitim almış, belki hayatında çok ilgi görmemiş bastırılmış duygularını bu platformlarda açığa çıkarıp rahatlamak isteyen insanlar olduğunu fark ettim. Bakın ben bir psikolog, bir psikiyatr veya bir davranış bilimleri uzmanı değilim ama iyi bir gözlemciyim. Biraz düşünürseniz ve birkaç video izlerseniz siz de benimle aynı sonuca varacaksınız zaten.

Peki bu platform hiç mi işe yaramaz? Tabii ki yarar! İçerik üretebilen, yetenekleri olan gençler için bence iyi bir fırsat ki az da olsa denk geldim böyle kişilere. Ama atılamayan göbek, seksi görünmeye çalışırken gülünç duruma insanlar bu azınlık içine girmiyor, anlatabiliyor muyum?

Orada saçma sapan hareketler ile ilgi çekmeye çalışan bir genç kızı görünce üzülüyorum; o geleceğin annesi. Onun nasıl çocuklar yetiştireceği de ayrı merak konusu. Tıpkı başında yemenisi, ayağında şalvarı ile dans etmeye çalışan, kameraya poposunu dönen anneler gibi.

Tabii tüm bu yazdıklarım ülkemiz için geçerli. Yurtdışındaki kullanıcıların bir çoğu yeteneklerini sergiliyor, gerçek yeteneklerini.

Haftaya yeniden buluşalım olur mu?

Sevgimle

Yorum Yap