Karsu Dönmez, Çağrı Sinci ve Mehmet Aslantuğ Kadına Şiddetle Mücadele Projesinde! - Magazinmatik.com
Etkinlikler

Karsu Dönmez, Çağrı Sinci ve Mehmet Aslantuğ Kadına Şiddetle Mücadele Projesinde!

1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar verildi. Din, dil, ırk, kültür ya da coğrafya tanımayan kadına şiddet, ülkemizde de giderek artan bir insanlık ayıbı olarak hayatımızdaki yerini koruyor. Şiddet gören kadınların sesini duyurmak ve onlara destek olmak amacıyla hayata geçirilen “Ben Yanındayım” adlı farkındalık projesi adına, şarkıcı Karsu Dönmez, rapper Çağrı Sinci ve oyuncu Mehmet Aslantuğ bir rap şarkısında buluştu.

25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” aracılığı ile Avon’un desteklediği sosyal sorumluluk ve farkındalık projesinde, kadınların gördüğü şiddet ve çaresizlik duygusu bir rap şarkısı ile dile getirildi. Bu proje için ilk kez rap tarzında bir parça seslendiren şarkıcı Karsu Dönmez, şarkının söz yazarı ve erkek vokali Çağrı Sinci, “ben yanındayım” seslendirmesi ile Mehmet Aslantuğ projeye hayat verdiler. “Ben Yanındayım” adlı şarkıda çocuk yaşta ailesinin zoru ile evlendirilen bir kadının gördüğü şiddet, çektiği acılar ve yalnızlığı anlatılıyor. Şarkının sonunda “ben yanındayım” diyen Mehmet Aslantuğ aracılığı ile aslında tüm dinleyiciler desteğe çağırılıyor.

25 Kasım’da Avon’un sosyal medya hesaplarından #benyanındayım etiketi ile paylaşılacak şarkının, sanat, spor ve iş dünyasından ünlü kişilerin kendi hesaplarından da yapacakları paylaşımlar ile milyonlara ulaşması hedefleniyor.

“Şarkıların duygusal gücüne inanıyoruz”

Her zaman her konuda kadına destek olduklarını belirten Avon Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika İletişim Direktörü Hande Orhan, “133 yıldır hayatın her alanında kadınlara fayda sağlamak, onları ekonomik ve sosyal anlamda güçlendirmek için çalışıyoruz. Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada belirlenen 16 günlük aktivizm projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz Ben Yanındayım projesi ile hep birlikte kadınlarımıza destek elimizi uzatarak, şiddete karşı farkındalığın artıracağımıza inanıyoruz. Şarkıların evrensel bir dili olduğuna, aktardığı duyguların gönüllerde daha çabuk yer ettiğine inanıyoruz. Biliyoruz ki, bu şarkı binlerce kişiye ulaşacak, şiddet gören ve sesini duyuramayan kadınların sesi olacak.” dedi.

“O kadar hissederek söyledim ki yaşadıkları yalnızlıktan korktum”

Tüm dünyada ciddi bir hayran kitlesi olan cazşarkıcısı ve piyanist Karsu Dönmez bu proje için ilk kez stüdyoya girerek bir rap şarkısı seslendirdi. Şarkıyı seslendirirken çok duygulandığını ve hatta hissettiklerinden dolayı korktuğunu dile getiren Karsu Dönmez; “Bu projede olmakla bir kişiye dahi yardımım dokunacaksa ne mutlu bana. İlk kez rap söyledim ama bunun için zorlanmadım. Zorlandığım şey şarkıyı okurken hissettiklerim oldu. O kadar hissederek söyledim ki yaşadıkları yalnızlıktan korktum. Şiddet görmek ama imdat diyecek, yardım isteyecek kimseyi yanında bulamamak; en kötüsü de bu. Lütfen kadınlarımıza destek olalım, yanlarında duralım” dedi.

“Erkekler kadınları ile varlar”

Projenin destekleyicilerinden ve “Ben Yanındayım” diyen en önemli isimlerden biri de Mehmet Aslantuğ oldu. Aslantuğ, “Kadına şiddet, bir erkeğin; hem vahşi, hem kompleksli, hem de en zavallı hâlidir! Ve bu hâl onu asla bir insan yapmadığı gibi, yenildiği o çarpık duygunun vadettiği “er kişi” de yapmayacaktır. Tarihin böyle kaydı yoktur! Bu acıklı suçtan geriye kalan tek gerçek onursuzluktur!” dedi.

“Rap’in bir misyonu var ve bu misyonu gençler üstlenecek”

Şarkı sözlerini yazan, müzikal düzenlemeyi yapan ve erkek vokal olarak şarkıyı seslendiren rapper Çağrı Sinci, “Bu sarki ; kadin cinayetlerinin , aile ici siddetin ve cocuk istismarlarinin siradanlasmasina ve hatta gecistirilmesine ettigim bir itirazdir. Kadin cinayetleri politiktir çünkü kadinin ozgur olmadigi yerde hickimse ozgur degildir.” dedi.

Yorum Yap