Küçük İskender Hayatını Kaybetti! - Magazinmatik.com
Kültür&Sanat

Küçük İskender Hayatını Kaybetti!

Abone Ol

Şair Küçük İskender, 55 yaşında Bodrum’da yaşamını yitirdi.

Aylardır sürdürdüğü kanserle mücadelesine yenik düşen Küçük İskender, arkasında çok sayıda kitabın yanı sıra hayatının bir köşesine dokunan filmleri de bıraktı.

Vasiyet niteliğindeki sözlerinde ölümünü duyanlara “eğlenmelerini” tavsiye eden Küçük İskender “Ben öldüm diye eğlenmesinler. Böyle bir adam yaşadı diye eğlensinler” demişti

Küçük İskender’in Cenazesi 4 Temmuz Perşembe günü öğle namazında Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’nden kaldırılacak

Küçük İskender Kimdir?

(Derman İskender Över), 28 Mayıs 1964’te İstanbul’da dünyaya geldi. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde beş yıl eğitim gördü. Tıp eğitimini de, peşinden girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü de yarıda bıraktı. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebî türde eserler verdi. Yurtdışında yayımlanan antolojilerde şiirleriyle yer aldı. 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazandı. 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü, 2017’de Necatigil Şiir Ödülü’nü aldı. Avrupa’da, ABD’de şiir okumalarına, panellere, sempozyumlara katıldı. Kürtçe ve Almancada kitapları basıldı. Şiir performansları yaptı, Ağır RomanO Şimdi Asker gibi sinema filmlerinde rol aldı. Tüm eserleri Can Yayınları tarafından yayımlanmaktadır.

 

 

Yorum Yap