Baktığımız Yerde Ödül Töreni! - Magazinmatik.com
Nihal Yeşiltaç Oran Yazarlar

Baktığımız Yerde Ödül Töreni!

Abone Ol

 

Ne çok görür olduk ödül törenlerini öyle değil mi? Eskiden heves ve merakla beklerdik; şimdilerde boy boy fotoğraflarla sık sık birilerine verilen ödülleri izliyoruz. Bu durumda da ödül törenleri cazip oluşunu yitiriyor.

 

İsimler değişiyor tabi Altın Kelebek, Gümüş Cırcır Böceği, Bronz Kertenkele fark etmez. Aslında bakarsanız üretici insanlara moral vermek, teşvik etmek amacı ile kesinlikle destekliyorum böyle ödül törenlerini.  Ama… Biliyorsunuz ‘ama’ bağlacından sonra yazılan her şey bir önce yazılanları çürütür. Neden böyle dedim? Devam edelim…

 

Mesela Altın Kelebek Ödüllerinden yürüyelim şimdi birlikte. Okurken lütfen siz de değerlendirme yapın. 45.defa düzenlendi, yeni kategoriler eklendi. Adayları incelediğimizde fena değil, çoğu isabetli isimler ama sonuca bakınca, üzgünüm ki aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bir iki örnek vereyim. Çukur dizisi en iyi dizi seçildi değil mi? Evet dizi iyi ama en iyi dizi mi? Bence daha iyileri var. Özellikle 2.sezon Çukur başka bir şey oldu, inandırıcılığı gerçekliliği azaldı. Belki oyuncuların başarısı bazı gerçekleri görmemizi engelliyor ama işin doğrusu bu. Aynı diziden En İyi Erkek Oyuncu olarak Aras Bulut İynemli ödül aldı. Bence o ödülü o almamalıydı. Neden? Kötü bir oyuncu mu? Asla, oldukça başarılı bulurum ancak adaylar arasında o ödülü daha fazla hak ettiğini düşündüğüm Erkan Kolçak Köstendil vardı. İlla ki Çukur’u parlatacaklarsa bu isim seçilmeliydi. İyi oyunculuğunun dışında dizinin seyrini değiştirdi Vartolu. Diziye kötü adam olarak girdi ama öyle yukarı çıktı ki, dizide daimi değişikliklere gidildi. Bilinçli seyirci bunun farkında.

 

Gelelim En İyi Komedi Kadın Oyuncu ödülüne. Pınar Altuğ seçildi, ödülü aldı. İyi bir oyuncu olabilir ama o kategoride olmamalıydı diyorum, şahsi fikrim.

Şimdi biraz da onur ödüllerine bakalım. Onur ödülü alan isimlerden biri Sıla.  Çok iyi bir ses, çok iyi bir yorumcu, üretici. Ancak Onur Ödülü almasının sebebi bunlar değil, son dönemde magazine hatta Ana Haber’e konu olan darp mağduru olma meselesi. Duygusal milletiz vesselam!

Peki yakın zamanda kaybettiğimiz oyunculardan Ferdi Merter’e verilseydi bu Onur Ödülü? Veya çok hak ettiğini düşündüğüm Fulden Uras’a? Öyle ya yıllardır bir kitleye umut olmuş, çare olmuş var gücü ile çalışan bir isim Fulden Uras. Kazancı ne? Sadece gülen gözler görmek ve dolayısı ile iç huzuru. Bence bu ödüllerden biri de onun hakkıydı. Burada da uzun bir liste yapabilirim aslında…

Peki kimler seçiyor ödüle layık olanları? 70’i halkın seçimi imiş! Kalan 30 jürinin inisiyatifinde. Halkın baskın olduğu oylamada 30, kritik noktalarda etki yapar mı ne kadar yapar? Mesela ben sosyal medyada bir anket yaptım. İki güçlü oyuncuyu ekledim hangisi dedim. Biri zaten bu törende ödül alan isimdi. Benim takipçilerim de 33 ona oy kullandı, kalan  67 seçilmesi gerek ama seçilmeyene. Benim takipçim gerçek halk. Başka söze gerek var mı?

Biliyorsunuz bazı sanatçılar, emekçiler böyle ödül törenlerini protesto ediyor katılmıyor. Bence haklılar; sonuç bazen üzücü olabiliyor. Ben bile bir izleyici olarak rahatsız oluyorsam, emekçiler kim bilir neler hissediyordur.

Eleştirim sadece Altın Kelebek için değil, birçok ödül töreni için. Altın Kelebek en bilinenlerden olduğu için onun üzerinde gidip buralara geldim.

Şimdi ben de içerisinde bulunduğum, aktif olduğum dernekler adına bir ödül töreni düzenleyip, en iyi magazin gazetecisi olarak kendime ödül verdirebilir miyim? Evet bunu yapabilirim! Peki ya magazinde var olan büyük isimler ne hisseder? Onları sevenler ne hisseder? Veya yeni piyasaya atılmış, şöhret peşinde olan birine ödüllerden birini satabilir miyim? Evet bunu da yaparım ama…

Kısacası imkanı olan her kuruluş bunu yapıyor, yukarıda kısa örneklerini verdiğim şekilde yapıyor. Hepsi mi? Biri ilk söylediğim şikeyi yapıyor, diğer kuruluş diğer şikeyi. Bazısı tamamını ama inanın şahsi kanaatim eskisi gibi değil bu ödül törenleri.

Tam bu yazıyı hazırlarken “falanca ödülleri sahiplerini buldu” şeklinde bir mail aldım; buna ne dersiniz? Yazılacak ne çok şey var aslında değil mi? Bazen diyorum ki: Böyle ödül törenleri olmasa halkın talebi ve alkışı ödüle layık olanı kendiliğinden belirlese!

Sevgiler

 

Yorum Yap