Iggy Pop'dan Gaye Su Akyol'a Büyük Övgü! - Magazinmatik.com
Müzik

Iggy Pop’dan Gaye Su Akyol’a Büyük Övgü!

Abone Ol

Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve aktör Iggy Pop Gaye Su Akyol, BBC Radio 6’daki programında Gaye Su Akyol’un “Şahmeran” isimli şarkısını çaldı.

Iggy Pop Gaye Su Akyol hakkında “O, pek çok şeyin kıyısındaki ülkesinde deli fişek bir Türk. Albümü muhteşem. Çaldığım şarkının adı Şahmeran. İsmi Gaye Su Akyol. Türkiye’de gerçek bir fenomen” açıklamasında bulundu.

Pekiyi Pop’u bu kadar etkileyen Gaye Su Akyol kimdir?

Gaye Su Akyol 1 Ocak 1985 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Henüz çok erken yaşlarda bile müziğe ilgisi olan Akyol, ortaokul yıllarından itibaren müzikle tamamen içli dışlı olmaya başlamıştır. Babası Muzaffer Akyol ünlü bir ressamdır. Bu sayede şiire ve felsefeye de ilgisi oluşmuştur. Hatta tüm bunların yanında, 6 yaşındayken Deli Gönül isimli bir şarkı bile yazmıştır. Kendi ifadeleriyle ” Baya saçma” dediği bu şarkıyı her seferinde gülerek hatırlarmış. Ardından sonraları dağılmış olan dört müzik grubunun içerisinde yer almıştır. 2014 yılında ise Develerle Yaşıyorum adlı ilk solo albümünü çıkarmıştır. Bu sayede adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Aynı zamanda henüz ilk albümüyle gerek sesi, gerek güzelliği ve tarzı ile hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Özellikle kendisini diğerlerinden ayıran en büyük fark ise, 70’li yıllarla bugünü harmanlayışıdır. Bu sebeple müzikseverlerin yeniliğe olan ihtiyacını da gidermiştir. Gaye Su Akyol; bir şeyler üretebilmek için kendi kabuğuna çekilip yalnız kalmak istediğini vurgularken, duygularını şu sözlerle destekliyor; ” Bir insanla gerçekten dost olabildiysen, yan yanayken de yalnız kalabiliyorsun.”

Ayrıca, yaratıcılığını içinden geldiği gibi kaleme döken Akyol, sürekli bir şeyler üretme telaşında olmayanlardan. Son zamanlarda gündemde olan Akyol’la ilgili gelilmelerden biri de, büyük müzisyenlerin ona destek oluşu. Hatta bu durumun önde gelenlerden biri de Selda Bağcan.

Akyol, 2014 yılında yayınlanan Develerle Yaşıyorum albümü ile ünlendi.Şarkıcı daha sonra 2016’da Hologram İmparatorluğu, 2018’de ise İstikrarlı Hayal Hakikattir albümlerini çıkarttı.

 

Yorum Yap