Instagram'da İşler Değişiyor,Beğeni Sayıları Gösterilmeyecek! - Magazinmatik.com
Anasayfa Sosyal Medya

Instagram’da İşler Değişiyor,Beğeni Sayıları Gösterilmeyecek!

Abone Ol

Bir süredir kullanım süresi gibi kullanıcı sağlığını düşünen araçlar geliştiren Instagram, bu kapsamda uygulamasından beğeni sayılarını kaldırmayı test ediyor.

Şirket, küçük bir tasarım değişikliği ile platformu “beğeni” kaygısından arındırmayı hedefliyor.

Şirketin bu yeni tasarımla ilgili açıklaması ise şu şekilde:Takipçilerinizin ne paylaştığınızla ilgilenmesini istiyoruz, paylaşımlarınızın ne kadar beğeni aldığıyla değil. Bu test boyunca gönderilerin toplam beğeniyi yalnızca bir gönderiyi paylaşan olan kişi görecektir.

Beğeni sayılarının gizlenmesi, kullanıcıların sürü psikolojisine kapılarak sadece binlerce beğeni alan içerikleri beğenmesinin önüne geçerken platformu da içerik odaklı bir yapıya dönüştürebilir. Aynı şekilde uygulama içinde süregelen rekabet ortamını da ortadan kaldıracak olan bu yeni tasarım, kullanıcıların kendilerini arkadaşlarıyla, ınfluencerlarla ya da bir ünlüyle karşılaştırmasını da engelleyebilir.

Beğeni odağının geri plana atılmasıyla içerik üreticilerinin, halihazırda beğeni getirdiği kanıtlanan birbirine benzer içerikler üretmekten vazgeçmesi de olası.

Böylece platformun içerik çeşitliliğinde de artış görülmesi mümkün. Test aşamasındaki bu yeni tasarım, daha önce de gizli özellikleri ortaya çıkarmasıyla ünlenen Jane Manch’un Wong tarafından keşfedildi. Instagram’ın Android uygulamasının kodunda bu tasarım değişikliğini fark eden Wong, özelliğin ekran görüntülerini almayı ihmal etmedi.

Ekran görüntülerinde Instagram’ın ana sayfada paylaşılan gönderilerinde beğeni sayısının olmadığı görülüyor. Yine de gönderiyi arkadaşlarınızdan kimlerin beğendiğini görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra teste tabi olan kullanıcılar, beğeni sayılarının yalnızca kendileri tarafından görüldüğüne dair Instagram tarafından bilgilendiriliyor.

Bir Instagram yetkilisi, bu yeni tasarımın şirket içinde test edildiğini ve kullanıcılara açılmadığını dile getirdi: Şu anda bunu test etmiyoruz, ancak Instagram içindeki baskıyı azaltmanın yeni yollarını araştırmak her zaman üzerinde düşündüğümüz bir şey.

Instagram’da beğenilerin gösterilmemesi en çok yüksek beğeni alan ve bu yüzden de reklam kazancı sağlayan hesapları etkileyeceğe benziyor.

Yorum Yap