Hüzün Sarısı Yazıyor.Yüz Kontürü ve Haftanın In-Out'ları - Magazinmatik.com
Nihal Yeşiltaç Oran Yazarlar

Hüzün Sarısı Yazıyor.Yüz Kontürü ve Haftanın In-Out’ları

Yeniden Merhaba

Yükselenler, alçalanlar ve güzellik bakım önerileri ile bu hafta da buradayım. Bu köşede şimdilik bunları yazıyoruz ama sizin köşe taşımamı istediğiniz başka önerileriniz varsa bize ulaşabilirsiniz.

Bu hafta yine önce haftanın in ve out isimleri ile başlayalım istiyorum.

Bu haftanın yükselen ismi  sevilen Make-up artist Alp Kavasoğlu. Biliyorsunuz haftalardır bu köşede ünlü/tanınan isimlerin ‘insan’ taraflarına yer vermeye çalışıyorum. Bu hafta da aynı şeyi yapıyorum; Kavasoğlu bundan iki gün önce Instagram’da birkaç story paylaşımı yaptı.

Önce her popüler ismin sosyal medya ile ilgili en büyük şikâyetlerine parmak bastı. Para isteyenler yardım isteyenler vs. Tabii hangisine güvenebileceğini, hangisinin gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu bilemez ve elini verse kolunu alamaz.

Durum böyle olunca güzel bir başlangıca adım attığını açıkladı. Ne yapacak? Oldukça ilgi çeken, aktif takipçiye sahip olan Alp Kavasoğlu bundan sonra her perşembe günü, hesabında üreten kadınların hesaplarını paylaşıp takipçilerini ilgili profillere yönlendirecek. Tabii duyuruyu yaptıktan sonra yoğun bir mesaj yağmuruna tutulunca, talepler için uretenkadinlaricin@gmail.com adresini açtı.

Üreten kadınlar kendisi ile bu şekilde irtibat kuracak. Burada şöyle bir sorun yaşayabilir; projeyi yanlış anlayıp ‘benim hesabımı da paylaş’ diyen bilmem ne kozmetik markası satıcıları, katalog ile ürün satan hesaplar kendisine yazabilir. Dilerim çok bunaltmazlar ve bu faydalı/örnek olabileceğini düşündüğüm proje uzun soluklu olur. İyi ki varsın Alp Kavasoğlu, iyi ki var senin gibi ‘insan’ tarafı baskın insanlar…

Bu güzel eylem sonrası geçtik haftanın out ismine. Bu haftanın inişe geçen ismi Yaşar Alptekin. Bir zamanların sevilen oyuncusu son zamanlarda mankenliği, oyunculuğu veya dansları ile anılmıyor. Dolaştığı cemaatler ki bu kendi ifadesi, sarığı cübbesi şalvarı ile boy boy fotoğraflarını görüyorduk bir süredir.

Magazinin ilgi odağı oldu ancak bir süre sonra en azından kostüm olarak eskiye döndü. En son da bir magazin programında, canlı yayında eski eşine evlenme teklif etti. Bu köşeye konu olmasının sebebi ise Posta Gazetesi Alev Gürsoy Cimin ile yaptığı söyleşi. Orada söylediği bir cümle fazlası ile tepkiye sebep oldu ki tek sorun o cümle değildi bana göre. Mesela “Tesettürlü hanımlar bu kadar rahatlıkla sokakta dolaşamıyordu.

Evlerinde oturuyorlardı. Özgür değillerdi” demiş kendisi. Hemen anneme sordum “Anne hiç rahatsız oldun mu dışarı çıktığında? Seni rahatsız eden oldu mu kapalısın diye?”. Tahmin ettiğim gibi hayır cevabını aldım. Yani eskiden derken ne kadar eski? Benim de yaşım çok genç değil.

Tesettürlü kimsenin sırf tesettürlü diye rahatsız edildiğini görmedim duymadım. Ama sokakta Ramazan ayında dondurma yiyen bir kadının darp edildiğine şahidim. Neyse ‘işkembeden sallamak’ sanırım Alptekin’in yaptığı. Gelelim kadınları çok kızdıran o cümlesine “Tesettürlü olsun ya da olmasın sokakta sigara içen kadın ucuzdur” Nasıl yani Yaşar Bey? Hangi unvan ve cesaretle bu saptamayı yapıp teşhis koydunuz? Ne haddinize? Siz tasvip etmiyor olabilirsiniz; size uygun bir durum olmadığını anlatırsınız çok gerekiyorsa ancak yaftalamak sizi aşar.

Şimdi yine güzel bir konuya geçiyoruz. Bir işinde uzman bir Make-up artisti konuk ettiğimiz bu haftada böyle çok bilmişlik yapmak biraz garip olacak ama gördüklerim karşısında kendimi daha fazla durduramadım. Bundan bir önceki yazımda ten makyajından bahsetmiştim. Bugün de o yazının devamı niteliğinde yüz kontüründen bahsedelim istiyorum. Yüz kontürü ile ilgili yanlış bilinenler var. Bazı kozmetik bloggerları ve youtuberlar takipçilerini bu anlamda yanlış bilgilendiriyor.

Mesela hazır satılan kontur setlerini anlatırken “alnınıza koyu renk, burnunuzun ucuna aydınlatıcı, yanaklarınıza şu şekilde koyu renk uygulayın” gibi talimatlar veriyor. Nasıl bu kadar net konuşuyorlar bilemedim. Yüz konturu yüzü şekillendirmek, boyutlandırmak için yapılır. Daraltmak alçak göstermek istenilen bölge onların tabirleri ile koyu renk, öne çıkarılmak istenen bölümlere de aydınlatıcı uygulanır, durum bu kadar net.  Dolayısı ile herkesin yüz şekli farklı olduğundan yapılacak uygulama da aynı olmamalıdır. Alnı dar olan bir kadın bahsedildiği gibi koyu renk ürünü alnına uygularsa alnını daha da küçültmüş olur. Veya yüzü uzun biri yanak bölgelerini dikey olarak boyutlandırırsa yüz şekli daha da uzar. Çenesi dışarı doğru çıkık biri o bölgeye aydınlatıcı sürerse, çene daha da dışarıda görünür. Yüzü boyutlandıralım, şekillendirelim derken garip bir yaratık halinde dönmeyelim.

Haftaya yine burada buluşalım, olur mu?

Sevgiler

 

Yorum Yap