Röportaj

Çilem Alpsoy…Tarzımı Ruh Halim Belirler

Tasarlamak zor iştir.Önce geniş bir hayal dünyanızın olması lazım ve var olandan farklıyı yakalamak kağıda, metale,taşa,kumaşa kusursuz bir şekilde yansıtmak zorlu bir süreci gerektirir.İşte böyle ilmek ilmek taşı, metali işleyen bir kadını tanıtmak isterim size.Adı Çilem Alpsoy İzmir’de yaşıyor ve takı tasarımında ünlülerin aradığı bir marka olma yolunda hızla ilerliyor…

Nasıl başladı bu yolculuk?

Yolculuğum yedi yaşındayken Berlin’de anaokulunda el sanatları derslerimde başladı. Okulda farklı Elsanatları derslerine girerdim. Ortaokula başladığımda kız meslek lisesini tercih etmiştim. Yine en sevdiğim ders Elsanatları idi. Orta okuldan ayrıldıktan sonra kuyumculuk mesleğine başladım. On beş yıl boyunca kuyumculuğun farklı departmanlarında çalışarak kendimi geliştirdim. Daha sonra sanat atölyesinde  dört yıl boyunca heykel çalıştım. Sanatla daha iç içe oldum. Madeni daha da çok sevmeye başladım. Güzel sanatlar fakültesi Heykel bölümü hocam doçent  doktor Arzu Çakır Atıl’ın büyük desteğini gördüm. Fakültede döküm derslerine destek verdim. Kültür bakanlığı resim heykel müzesinden sanatçı belgesi  aldım. 2012 yılında  kendi atölyemi kurdum. Atölyemde çalışmalarıma devam etmekteyim kişiye özel tasarımlarım ve İzmir’de butik mağaza dükkanda özel tasarımlarımı çalışıyorum.

Takının da modası var bu moda nasıl belirleniyor?

Takıda aslında modayı arz talep ve de reklam belirler.Bir metale yada taşa ne kadar talep varsa ister istemez o materyallerle ilgili şeyler üretiyorsunuz.

Altın Ayrı Bir Haz Verir

Hangi  materyallerle çalışıyorsunuz?Hangisi ile  kendinizi daha rahat ve üretken hissediyorsunuz?

Altın, gümüş, bronz ve  pirinç. İçlerinde en çok hangisi seni etkiliyor üretme hissi uyandırıyor dersen altın  derim .Altın bana ayrı bir haz verir… Bazen de derim ki madenin önemi yoktur yapılan tasarımın ona kattığım ruhun önemi vardır yoksa hangi madenle çalıştığın önemli değil.

Takının sizin için anlamı nedir?

Sanatı taşınabilir hale getirmek, hayallerimi metale dönüştürmek  desem doğru olur.

Tarzımı Ruh Halim Belirler    

Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

Tarzımı ruh halime göre belirlerim eski Anadolu medeniyetleri beni çok esinlendirir mesela buradan yola çıkarak “Anfora” serisini  hazırladım.Bazen bakmışınız bir olay yada kişi bende farklı ilham kaynağı olabiliyor. 6-Koleksiyonlarınızı hazırlarken neler sizi etkiliyor?

Bir takıyı hazırlarken temel düşünceniz ne olur?

Tasarım bir ruh işidir. Doğa,  ruh halim, bu topraklarda yaşanmışlıklar ve bazen insanlar ANGEL DEW ve ŞEBNEM ismindeki tasarımlarım çok değer verdiğim şebnem ablamı düşünerek yapmıştım

Tipe göre mi ruha göre mi takı hazırlıyorsunuz?

Tasarımlarımı hazırlarken hem ruha göre hem kişinin tarzına göre tabi arada da trende ayak uydurmaya çalışıyorum

Hangi ünlü isimlerle çalıştınız?

Şimdiye kadar Erol Atar, Şarkıcı Hamiyet, Utku Uysal, Şebnem Ertaul, Modacı  Gülşah Saraçoğlu, Ayşe Ekiz, Aslızen, oyuncu Arzu Yanardağ  gibi ünlü isimlere tasarımlar yaptım.

Aşkla Yaptım     

İlham kaynağınız nedir?

Yirmi yıldır sanat işine gönül verdim ve hep  aşkla yaptım. Yaşam boyu birikimlerim desem yalan olmaz!…

Maliyetli iş mi?

Tasarım olayı tabiî ki hayli maliyetli, değerli maden ve değerli taşlarla çalışıyoruz Doların yükselmesi maliyetleri daha da yükseltti işin gerçeği

Takılarınızı kimin üstünde görmek istersiniz?

Sanata saygı duyan ve emeğe saygı gösteren  herkesin takması isterim . Takılarımı üzerinde görme k istediğim isimlerin başında  Sıla,Şevval Sam,Candan Erçetin, Bergüzar Korel, Angelia Jolie, Beyonce ve Cindy Crawford  geliyor.

2019 Trendleri nelerdir?

2019 trendleri sade ve büyük gösterişli takılar

Çilem Alpsoy olarak hedefiniz nedir?

Ürünleri seçilebilir bir tasarımcı olmak. Tasarımcı Çilem Alpsoy dan aldım dedirtmek çok isterim sanırım şu anki tek hedefim bu

Yorum Yap