Nihal Yeşiltaç Oran Yazarlar

Hüzün Sarısı Yazıyor…Bu Haftanın In Out’ları ve Saç Bakımı

magazinmatik.com/Nihal Yeşiltaç Oran

Yeniden Merhaba

Birlikte 3.haftaya geldik bile, ne mutlu. Aldığım dönüşlerden fazlası ile mutluyum, binlerce teşekkür her birinize.

Bugün yine haftanın in ve out isimler belirledim naçizane sebepleri ile yazacağım. Tabii yine güzellik bakım ile ilgili denenmiş bir bilgi vereceğim. Başlayalım…

Saç bakımından bahsedelim bugün istiyorum. Saç bakımı rutini ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bahsedelim mesela. İlk yapılan yanlış saçları havlu ile sarıp bekletmek. Islak saçlar oldukça narin olur, tararken bile dikkat etmeliyiz mümkünse ıslakken tarak kullanmamalıyız hatta.

Hal böyleyken havlu içinde sıkıştırmanın onlara nasıl zarar vereceğini düşünün. Bir de havlu ile sürtme hareketleri ile saçın fazla suyunu alan veya bu şekilde kurutanlar var; yok artık! Saçlarınızı rahat bırakın, bu şekilde kırıyorsunuz saçlarınızı ve elektriklenme yapmasına neden oluyorsunuz.

Doğru bilinen bir yanlış da çocuk ve bebekler için uygulanan ‘şu saçları kazıtalım, daha güçlü çıksın’ yanlışı. Böyle birşey de yok, şehir efsanesi.Saç derisini masaj yaparak yıkamak, derinin nefes almasını hareket halinde olmasını sağlayarak yeni çıkan saçların sağlıklı olmasına neden olabilirsiniz.

Saçlarınıza yağlarla bakım yapabilirsiniz. Mesela argan yağı bu anlamda oldukça faydalı bir yağ olarak uzmanların tavsiyesi, deneyenlerin da favorisi olmuştur.Burada dikkat edilmesi gereken argan yağının saf olmasıdır. Bazıları argan yağından bahsederken ‘mis gibi argan yağı kokuyor’der. Oysa argan yağı kokusuz bir yağdır.

Çok fazla koku alabilenler aldıkları kokunun pek hoş olmadığını bile söyler ancak iyi kokmadığı nettir. Argan yağı ile saç diplerine masaj yapıp, birkaç saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu arada benzer bakım yağlarından saçları arındırmak için küçük bir püf noktası; saçlarımızı yağlardan arındırmak için önce şampuanı saçımıza döküp yayalım, ardından su dökerek köpürtüp yıkayalım gerekirse tekrarlayalım.

Saçlarımızın sağlığı için bir önemli nokta da gün içinde onları rahat bırakmak, nefes almalarını sağlamak. Bunu nasıl yapacağız? Eğer saçlarımızı sürekli topluyorsak bu durumu seyrek hale getirmeliyiz veya daha hafif toplamalıyız. Saçlarımız kapalıysa, yani baş örtüsü kullanıyorsak da arada uygun ortamlarda saçlarımızı açalım.
İlerleyen zamanlarda saç bakımı ile ilgili ürün önerileri de yapabilirim size. Ancak uygulanması kolay ve ekonomik olan bu yöntemlerle şimdilik yazımın bu bölümüne son vereyim.

Şimdi gelelim haftanın in ve out isimlerine. Fotoğrafta gördünüz zaten isimleri. En iyisi ben size bu isimler neden burada ondan bahsedeyim.

Haftanın yükselen ismi Demet Akalın. Son zamanlarda eski Demet’i göremiyorum ve bu çok hoşuma gidiyor. Daha yapıcı, daha yerinin farkında hep daha hep daha…En son Hande Yener ile ilgili olabildiğince aklı başında olabildiğince olgun açıklamaları olmuştu. Bu hafta da uzun zamandır konuşmadığı Alişan’a yaptığı jest ile bana göre bu haftanın yükselen ismi oldu. Minicik bir bebeğin hatırına küskünlüğün sebebi ne ise o sebebi yok saymış olması bana göre büyüklük,bana göre olgunluk. Bu konu ile ilgili magazin kulislerinde “Demet işini bilir” veya “tamamen duygusal” yorumları yapılıyor. Alişan’ın şu sıralar gündemde olması sebebi ile Demet Akalın’ın ona yaklaştığı iddia ediliyor yani. Şimdi laf aramızda; Alişan’ın en parlak dönemi bile Demet’in sıradan dönemi kadar değil.
Kısaca aklı başında herkes benimle aynı fikirde olacaktır ama iki insanın arasının iyi olmasını çekemeyenler ise kulislerde çirkinleşmeye devam edecek.

Haftanın out ismi Ece Erken dedim, neden dedim? Yine yukarıdaki konu ile bağlantılı durum. Arası Alişan ve Buse Varol ile oldukça iyi olan Erken, anlattığım şu olay gerçekleşince yeni bebekleri olan bu aile ile ilişkisini kesmiş, sosyal medyada takibi bırakmış. Bu nedir? Yıllarca dost ol, çocuğunu onlara emanet edecek kadar güven, 7/24 sosyal medyada sizi birlikte görelim sonra bu aile senin konuşmadığın kişinin zeytin dalını kabul etti diye ilişkini kes. İnsan düşünmeden edemiyor; bu kadar mı zayıf bağlarınız vardı? Konuşmadan anlaşmadan, çocuğunu emanet ettiğin insanlarla bağını sosyal medyadan kesmek ne demek? Sanıyorum ki bunu lise öğrencileri yapıyor, sil-engelle. Ece Erken’in böyle biri olduğunu düşünmüyorum ama yan etkiler var, bir arkadaş insanı her yere götürür di mi?
Dikkat etmek lazım!
Yine yeniden görüşmek üzere.
Sevgiler

Yorum Yap