İlk Türk Kadın Kabadayı Baltalı Hano Film Oluyor! - Magazinmatik.com
Kültür&Sanat

İlk Türk Kadın Kabadayı Baltalı Hano Film Oluyor!

İlk Türk kadın kabadayı olarak tarihe geçen Baltalı Hano sinema filmi oluyor..

Oyuncu ve yapımcı Hasan Kaçan bu ilginç karakterin hayat hikayesinin sinema perdesine yansıyacağını sosyal medyada duyurdu…

Kaçan “Kısmetimiz kabadayılardan açıldı… İLK KADIN KABADAYI Evinin hanımı iken, biricik evladını tacizcilerin elinden kurtarmak uğruna hamam basıp, tam yirmi dört serseriyi baltayla doğrayan, sonra da ünlü bir kabadayı olan BALTALI HANO! Bu da pek yakında geliyor.” mesajı ile bu ilginç filmin müjdesini verdi.ü

Pekiyi Bu Baltalı Hano Kimdir? 

 
Baltalı Hano’nun 18. yüzyılın ortalarında doğduğu tahmin ediliyor.Türkiye’nin İlk Kadın Mafyası
Annesi ve babası çiftçi olan Hanzade’nin  bebekliği dönemi fakirlik ve sefalet içinde geçti. İlkokulu bitirip, ortaokulu okumadı. Ailesiyle birlikte çiftçilik yapmaya başladı. Babasıyla pazar pazar dolaşıp, ürettiklerini o günün fakir halkına satmaya çalışıyorlardı.  Hanzade küçük yaşına rağmen babasının ısrarları sonucu devrin zenginlerinden birinin oğluyla evlendirildi. İlk başlarda kocasını istemese de zamanla ondan bir çocuk dünyaya getirdi.

Kendinden bir parça olan evladına aşkla bakıyordu.

Evladı 6 yaşlarındayken kocası vefat etti. Eşi ölen Hanzade nam-ı diğer Baltalı Hano ile kabadayı  Solak Ligor arasında bir aşk başlar.

Kabadayı Solak birgün  Hano’nun oğlu evde uyurken onu sırtladığı gibi kapıp kaçtı. Eve geldiğinde oğlunu bulamayan Hano çılgına döner ve sevgilisinde kuşkuya kapılınca erkek kılığına giren Hano bütün gün sevgilisi Solak Ligor’u takip etmeye başlar. Tüm gün takipte olan Hano en son Solak’ın gece yarısı hamama girdiğini görür  ve peşinden içeri dalar . Kapı açılır açılmaz oğlunun “Hamam oğlanı” denilen erkekleri eğlendirmede kullanılan bir tecavüz materyaline dönüştürüldüğünü görünce deliye döner ve odunları yarmak için duran baltayı kaptığı gibi Tam 21 kişinin kafalarını vücutlarından ayırıp göbek taşına dizer.

Sabah olmadan bütün İstanbul onu konuşuyordu!

Birkaç güne bütün İstanbul Hano’yu öğrenir .Bir sene kadar bütün semti haraca bağlayan Hano, devrin erkek kabadayılarını kaçırtıp,kellelerini almaya başlar.

İstanbul’un efsane semtleri balat veya şu an ki çukur sokakları gibi evinin sokağı hatta oturduğu semti kendine krallık ilan eder.

Her şeyin bir sonu olduğu gibi bu da bir yere kadardı!
1 Sene sonunda yakalanarak hapse atılır ve kurşunla idamına karar verilince  17 aylık Hano hükümdarlığı son bulmuş olur.

 

Yorum Yap