Eyvah Çocuğum Solak! - Magazinmatik.com
Sağlık

Eyvah Çocuğum Solak!

Eyvah Çocuğum Solak

Aileler çocuklarının solak olmasını pek istemez ve çocukları  kalemi sol ellerine aldıklarında bile onu zorla sağ ele alıştırmaya çalışır. Peki neden? Belki de diğer insanlardan daha farklı olmasın diye yada  ‘aman evladımız hayatı boyunca sıkıntı çekmesin’ düşüncesinden.

Sol el bir kusur değil, elektrikli bir sivrilik, belki de bir karakteri yansıtmakta. Bu arada her 13 Ağustos’u solaklar ‘Dünya Solaklar Günü’ olarak kutluyor.

Pekiyi solaklarla ilgili bunları biliyor musunuz?

Georgetown Üniversitesi’nin araştırmasına göre solaklar zor duyulan sesleri daha iyi seçiyor

Laterality dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre solaklar 500 bin yıl önce de vardı!

Toplam nüfusun yüzde 10’u solak. Şizofrenlerin de yüzde 20’si… Wall Street Journal’da yayınlanan bir makaleye göre, solakların disleksi hastası olma ihtimali de daha yüksek.

Amerikan Psikoloji Günlüğü dergisinin araştırması, solakların sanatçı olmaya çok daha yatkın olduğunu söylüyor. Ayrıca düşünce kabiliyetleri de daha pratik çözümler bulmaya yatkın

Solaklar politikada daha başarılı. Obama, Bill Clinton, George Bush, Gerald Ford gibi örneklere bakın… Bir de dedikodu: Eski ABD başkanlarından Ronald Regan da solak doğmuştu ama kendisi sağ elini kullanmaya zorlandı.

Yazar Rik Smitsh’in ‘Solaklık Bulmacası’ adlı kitabında yazana göre, solaklar sporda daha başarılı. Mesela tenis yıldızı Rafael Nadal, mesela boks şampiyonu Oscar de la Hoya.

Solaklar daha çok korkup  sinirleniyor ve sol elini kullanan insanlar strese daha yatkın.

 

Yorum Yap