Nihal Yeşiltaç Oran Yazarlar

Haydi Omuz Omuza!

Bir hafta sonu daha ve biz yine beraberiz. Hoş buldum, tabletinize telefonunuza veya bilgisayarınıza. Bugün haftanın alçalan yükselen ismi yok, bu haftanın yükselen olayı var!

Biliyorsunuz, son günlerde her yerde konuşulan bir konu var Berfin Özek. Henüz 19 yaşında başına gelen olayla her planı, her hayali alt üst olan bir kız çocuğu.

Olayı bir hatırlayalım; Geçtiğimiz Ocak ayında Hatay İskenderun’da dershaneden çıkıp evine doğru giden Berfin’in yolu iddiaya göre eski erkek arkadaşı Ozan Çeltik tarafından kesilmiş. Çeltik, kendisiyle yeniden arkadaş olmak istemeyen Özek’in yüzüne kezzap atıp, kaçmış. Bazı kaynaklara göre de platonik âşık olduğu söyleniyor bu kişinin. Neyse devam edelim.

Yaralanan Berfin Özek, çağrılan ambulansla İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış, buradaki ilk müdahalesinin ardından da Adana Şehir Hastanesi’ne sevk edilmiş. Yüzünde yanıklar oluşan genç kız, Yanık Ünitesi’nde tedaviye alınmış. Berfin Özek’e saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla yakalanan Ozan Çeltik tutuklanmış. Çıkamaz inşallah oralardan. Gördüğü uzun tedavinin ardından taburcu olmuş Berfin kız ancak tedavisi yarım kalmış, yüzünde ağır yanık izleri…

Olay zamanla sosyal medyada, ardından da basında yer buldu. Olayı ilk kez Selin Ciğerci’nin videoları ile öğrendim ben. Berfin’in yüzü için 390 bin lira gerektiğini, bunun 100 bin lirasını kendisinin karşılayacağını duydum. Kalan miktar için takipçilerinin parça parça yardımcı olmasını rica ediyordu. Bunun için ise Valilik onayı bekleniyordu, hesap açılacaktı çünkü. Hatta bu durumu hızlandırmak için imza kampanyası da başlatıldı.

Ardından Ayşe Arman köşesine taşıdı olayı, Berfin Özek’in avukatı ile olayın hemen sonrası yaşananlar ve bundan sonraki olası süreç hakkında konuşulmuştu. Birçok ünlü isim bu duruma dahil oldu. Benim bildiklerim: Haluk Levent, Hakan Ural, Saadettin Saran…

Güzel Haber Geldi

Bizler hala hesap açılması için Valilik onayı beklerden, bu hafta güzel haberi aldık. Sağlık Bakanlığı’nın girişimiyle, Acıbadem Taksim Hastanesi tüm tedaviyi üstlenecek ve Berfin’in istediği doktor ameliyatı yapacak. Tabii bu tek ameliyatla, kısa sürede olacak bir şey değil, seri ameliyatlar gerekiyor. Olsun, bu adım sonrası her şey çok güzel olacak Özek ailesi için.

Yüzü eski haline gelecek. Gözü için de umarım olumlu sonuçlar alınır ve görme yetisini tekrar kazanır. Peki yarım kalan hayatı, hayalleri için planlanan neler var? Bu çocuk eğitimi için çabalıyordu, zaten bu kâbus olay da dershane çıkışı başına gelmedi mi?  Annesi babası işçi maaşı ile çalışırken babası işi bırakmak, kızının yanında hastanelerde koşturmak zorunda kaldı. Tek maaş ile hayatlarını mı sürdürecekler? Çocuk mu okutacaklar? Sadece anne çalışıyor… Bana kalırsa ya devlet yardım etmeli bu aileye hem ekonomik, hem psikolojik destek anlamında. Veya şu gerekli prosedürler tamamlanmalı, izinler çıkmalı bizler gücümüzün yettiğince destek olalım diye. Yani yüzünü yaptırmak sizce yeterli mi?

Şimdi buraya kadar yazdıklarımda ne gördünüz? Ne hissettiniz? Ne düşündünüz? Biz millet olarak merhametli, başkalarını mutlu ettiğimizde mutlu olan, etik değerlere düşkün insanlarız, tabii hepimiz değil çoğumuz. Sanırım sadece biraz uyarılmaya ihtiyacımız var. Özellikle takipçisi olduğumuz ünlülerin ön ayak oluşu ile daha bir aşka geliyoruz, siz de farkındasınızdır. Buradan da görüyoruz ki, ünlü isimler her anlamda örnek ve aşırı dikkatli olmak zorundalar. Sorumlulukları çok büyük.

Son olarak konusunu yaptığımız Berfin kızımızın yaşadıklarını başkaları yaşamasın diye de yapılması gerekenler var. Tabii bu konu bizi aşıyor. Yeni yasalar lazım, cezaların ciddi anlamda caydırıcı olması lazım. Yani sırf reddedildi diye bir tane kendini, haddini bilmez gelip genç bir hayatı 1.5 kilo kezzap ile söndürememeli anlatabiliyor muyum?

Yorum Yap