Nihal Yeşiltaç Oran Yazarlar

Halk Tv Ne Yaptı Öyle?

Merhaba
Yine bir hafta sonu ve yine sizlerle birlikteyim.
Okuyucularımızın talepleri doğrultusunda köşemize gündem ve magazin ile devam edeceğiz. İn ve out isimler belirleyerek kimilerinin gülen yüzü olacağız, kimilerinin ise burun kıvırdığı. Yazmaya devam edeceğiz; algılarımız açık oldukça ve elimiz kalem tuttukça…


Bu haftaya damgasını vuran bir olay ile başlayalım yazımıza ve o olay üzerinden in ve out belirleyelim istedim.
Halk Tv bu haftanın out ismi. Bilmeyenler için küçük bir açıklama yapayım; yerel seçimlerin ertesi günü Halk Tv 6 çalışanının aynı anda işine son verdi.

Bu durumu bizler Uğur Dündar’ın Twitter’dan yaptığı “Halk Televizyonu’nu bugünlere getiren ekipten Lâle Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gökhan Demirel’in işlerine son verilmiş!” açıklaması ile öğrendik. Ardından Semra Topçu’nun ” 2011 mayıs ayından beri Halk Tv’de hafta içi her sabah ekran önünde sizlerle, ekran arkasında mutfakta arkadaşlarla büyük emek verdik. Çok güzel, heyecanlı bazen çok acı,yıpratıcıydı ama samimi ve düşündüğüm gibi,olduğum gibi olmaya gayret ettim. Bu kadar nezaketsiz olmamalıydı!” paylaşımı geldi ve sosyal medya bir anda karıştı.

Kimse olanlara anlam veremiyordu, hatta 1 Nisan şakası olduğunu düşünen bile oldu. Seçim sabahı 06.30’a kadar çalıştıklarını ve hemen sonrası ‘Kanal reytinglerindeki düşüş sebebiyle iş akdiniz 01.04.2019 tarihi itibarıyla feshedilmiştir.’ yazılı bir kağıt aldıklarını söyleyen Sema Topçu kadar bizler de şaşırdık! Nasıl yani? Böyle çat diye işten çıkarılmak ne demek?

Hangi işletme olursa olsun, bu nasıl bir yolda bırakmadır? Üstelik yeni ekip hazırmış ve işten çıkarılan 6 kişi kapı önüne konulurken yeni ekip yayın hazırlığındaymış. Sizce de şaşırtıcı değil mi? Tüm bunları taraflı bir kanal için yazdığımı düşünmeyin. Bir işletme düşünün, kendinizi de o işletmeniz vefalı personeli olarak düşünün. Elinize tutuşturulan bir kağıt ile kapı önüne konulduğunuzu…  Durum böyle olunca da bu haftanın out isim köşesine Halk Tv oldukça yakıştı.

Geldik haftanın in ismine; Uğur Dündar! Bilenler anladı, bilmeyenler için anlatmaya başlayayım. Yukarıda anlattığım Halk Tv olayında sergilediği duruş ile herkesi yine etkileyen ‘helal olsun’ dedirten birine haftanın, ayın, yılın in ismi desek az gelir. 6 yıldır hiç karşılık almadan kanalda çalışan Dündar “Halk TV’yi bugünlere getiren ekibe çok büyük haksızlık yapıldı. Hem de bir seçim zaferinin sabahında yapıldı. Ben de bunu protesto ederek istifa ettim” şeklindebir açıklama yaptı. Böyle dava adamları olsun herkesin hayatında, davasında… Bu duruş ile insani duygular ve etik değerleri olmayanlara ders verdiğin için teşekkürler Uğur Dündar!

Sevgiler

Nihal Yeşiltaç Oran

Yorum Yap