Magazin

Gmail 15 Yaşına Bastı!

Bunda 15 yıl evvel 1 GB kapasiteyle web posta dünyasını sarsan Google’ın e-posta istemcisi Gmail yaş gününü kutluyor.

2004 yılında aktifleşen ve 1,5 milyar kullanıcısı olan Gmail 15 yaşında yeniliklere de imza atıyor.Gmail’e yeni akıllı özellikler ekleniyor.

Pekiyi bu yeni özellikler neler?

Smart Compose

Yeni özelliklerden biri Smart Compose. Smart Compose özelliği ile birlikte e-postalarınızı yazarken otomatik tamamlama özelliği bir yapay zeka algoritması ile daha akıllı bir hale gelecek. Örneğin birine e-posta gönderirken sözlerinize “merhaba” yerine “hey” ile başlamaya alışkınsanız yapay zeka bunu öğrenecek ve mailler bu şekilde otomatik olarak başlatılacak. Ayrıca Smart Compose özelliği ile birlikte artık takıldığınız noktalarda konu satırı önerme de hizmete sunulmuş olacak.

Yapılacak güncelleme ile birlikte Smart Compose özelliği tüm Android cihazlarda ve web tarayıcılarında etkin olarak kullanılabilecek. Google bu özelliği daha önce Pixel cihazlarına beta sürümü olarak sunmuştu. Söz konusu güncellemenin iOS uygulamasına da yakın zamanda geleceği konuşuluyor. Fakat önemli nokta şu ki Smart Compose özelliği şu an sadece beş dil için kullanılabilir durumda. Bu diller İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, İngilizce ve Portekizce. Türkçe ve diğer 21 dilin yakın zamanda destekleneceği ise gelen bilgiler arasında.

Bu özelliğin dışında bir özellik daha kullanıcıların deneyimine sunulacak. Bu özelliğin adı “e-posta planlaması” olacak. Söz konusu özelliğin işlevi oldukça basit. Gönder butonunun yanına bir buton daha eklenecek ve bu özellik sayesinde e-postayı saat kaçta göndermek istediğiniz ile ilgili bir zamanlayıcı kurmak mümkün olacak. Bu özellik tüm ülkeler ile birlikte ülkemizde de hizmete sunulacak.

Söz konusu güncellemelerin en kısa zamanda G-Suite uygulamalarına da gelmesi bekleniyor.

 

 

 

 

Yorum Yap