Nihal Yeşiltaç Oran Yazarlar

Hüzün Sarısı Yazıyor…Ten Makyajı ve Haftanın İn-Out’ları

Merhaba
Zaman hızla ilerliyor ve 6.haftaya gelmişiz bile..
Bu defa haftanın in ve out isimleri ile başlayalım olur mu? Önce haftanın yükselen ismini yazayım.

Eylül Öztürk Özkan daha çok bilinen adı ile Eylülonline. Eylül bir internet fenomeni ve çektiği Instagram, Youtube videoları sebebi ile kendine bir kitle oluşturmuş, bazen eğlenceli bazen de sosyal mesaj veren isabetli paylaşımlar yapıyor. Bundan bir süre önce takipçileri için bir çekiliş yapmayı düşünmüş ve bunu duyurmuştu. Tüp bebek yapmak isteyen ancak bütçesi uygun olmayanlara çekiliş ile tüp bebek tedavisi hediye edecekti ve bunun için birçok doktorla anlaşmıştı bile. Ancak bazı doktorların “sadece bizimle çekiliş yap” önerini reddettiği için tüm planları suya düştü, neden mi? Eylül Öztürk’ün ifadesine göre reddedilen doktorlar kendisini şikâyet etmiş ve Öztürk, Milli Piyango İdaresi tarafından aranmış çekiliş yapması yasaklanmış. Hadi buyurun? Merak, heyecan ve umutla bekleyen takipçiler üzgün Eylül üzgün. Sebep? Bazı ticari kaygı peşinde olan doktorların gereksiz hamlesi! Yine de ben bu güzel kalpli kadına buradan insanlık adına teşekkür ediyor, buraya da haftanın in ismi olarak yazıyorum.

Gelelim haftanın out ismine. Aslında o ismi buralara taşımak istemiyordum ama bir ortamda o ismi hala o şirin hali ile hatırlayanları görünce, burada bu bölümde yer vermek istedim. Hatice’den bahsediyorum.

Hani şu evimizin kızı gibi hayatımıza giren, Fidayda türküsü ile ilgimizi çeken şarkıcı. Son zamanlarda o kadar farklı şekillerde ismi anılıyor ki. Hiç biri ilgimi çekmiyordu aslında ama son yaptığı akıllara zarar. Hemen hatırlayalım; Muammer Ketenci’nin bir defilesinde Hatice podyuma çıkıyor ve transparan bir elbise tanıtıyor. Podyum yürüyüşünün yarısında, dönme esnasında elbisenin bedenini kapatan kalça kısmındaki parçasını açıyor, izleyiciye doğru.

Kimi basın mensubu arkadaşların “cesurluk” dediği bu eyleme ben “rezalet” diyorum. Bir de yüzündeki o şımarık ifade ayrıca şaşırtıcıydı bu esnada. Ben önce bu durumun bir kurgu olduğunu düşündüm açık konuşayım. Defile konuşulsun, kostüm konuşulsun diye ama sonrasında Ketenci’nin olay ile ilgili açıklamasını dinleyince, Hatice’nin bağımsız coştuğunu anlamış oldum. Şimdi böyle eylemlerle ne yapmak istiyor bu kişi? Böyle adı duyulsa ne olur duyulmasa ne olur? Ekstra işlere mi davet edilir? Para mı kazanır? Böyle şöhretle gelen iş ve paradan ne olur? Tabii bu benim ve olaya benim gibi bakanların düşüncesi. Dekoltenin ve ‘cesur poz’ diye adlandırılan görüntülerin bir sınırı olur, bir durma noktası olur. Hatice sınır ve nokta tanımıyor. Kendi rekorunu nasıl bir rezalet ile kıracağını zaman içinde göreceğiz.

 

Geldik haftanın bakım önerisine. Bugün biraz ten makyajından bahsedelim; doğru kullanım nasıl olmalı? İyi bir ten makyajı için ilk şart cilt temizliği. Cilt tipimize uygun bir temizleme jeli veya temizleme köpüğü ile cildi arındırmalıyız. Bunun için sabun kullananlar var, sabun cildi kurutur aman ha! Temizleme işlemi ardından tonik uygulaması ve yine cildimize uygun bir nemlendirici ile cildimizi makyaja hazırlıyoruz. Göz çevresinin temizliği biraz daha farklı olmalı, hassas yapısı sebebi ile. Mesela ben mümkün olduğunca temiz içerikli gül suyu kullanıyorum göz çevresi günlük temizliğinde. Şimdi ten makyajına başlıyoruz; ilk ürün eğer kullanıyorsanız bir makyaj bazı. Burada dikkat etmemiz gereken bazın cildimize uygun olup olmadığı, diğer tüm ürünler gibi. Yağlı bir cildimiz varsa ışıltılı fazla aydınlık bazlar uygun olmayabilir makyaj bitişi cilt parlama yapabilir. Baz sonrası renk eşitliği veya kusur kapamak amaçlı kullandığımız bir üründe sıra. Bu BB krem olur, fondöten olabilir belki pudra olabilir. Tenimize uygun bir renk ile doğru uygulama ile güzel temiz bir görünüm çıkarabiliriz ortaya. Eğer böyle bir ürünü yeni kullanmaya başladıysak, az miktarlarda alıp cilde nemli bir sünger yardımı ile tampon hareketlerle dağıtabiliriz. Bunun için parmaklarımızı da kullanabiliriz ama ben yeni başlayanlar için fırça ile fondöten uygulaması önermem. Göz altı için de soruna yönelik bir ürün tercih etmeliyiz. Pudra aşamasına gelindiğinde şunu söyleyebilirim; bu aşamada transparan pudra kullanmak bence en uygun olanı. Göz altlarına kapatıcının çizgilere dolmaması için, özellikle alnımızın ve burnumuzun parlamaması için ayrıca ten makyajını sabitlemek için transparan pudra ciddi yardımcıdır bilmeyenlere duyurulur.

Tüm bu işlemler sonrası tercihen yapılan bir de kontur uygulaması var ama onu bir başka hafta konuşalım olur mu?
Haftaya yeniden görüşmeyi diliyorum.
Sevgiler

Yorum Yap