Nihal Yeşiltaç Oran Yazarlar

Hüzün Sarısı Yazıyor.Teff Tohumu,Haftanın İn ve Outları

 

Bugün çok merak edilen bir konuya açıklık getirmek için geldim. Zayıflattığı iddia edilen ve birçok ünlünün sosyal medya hesabında reklamını yaptığını gördüğümüz Teff Tohumu hakkında biraz doğru bilgi vermek istiyorum size.

Öncelikle bu tohumun ve çayının reklamı neden yapılıyor neler vaat ediliyor ondan bahsedeyim. Sevgili ünlülerimiz ellerinde bir çay ile “ben teff tohumu çayı içtim şu kadar kilo verdim” gibi paylaşımlar yapıyorlar, bir süre önce daha sık görüyorduk hatta bunu. Sonrasında bazı uzmanlar çıktı bu çayların kansere yol açtığını, farklı vücut sorunlarına yol açtığını açıkladı. Ve bu konu bazı televizyon programlarına konu oldu. Sorun neredeydi? Bir tohum bu kadar suçlu olabilir miydi?

Şimdi ben size açıklayayım. Teff tohumu tek başına zararsız ve tam tersi besleyici bir tahıl. Zayıflama ile ilgisi veya etkisi sadece diyetlere takviye anlamında olabilir. Direkt zayıflatan bir tahıl değildir teff tohumu.  Zayıflatıyor reklamı ise bu tahılın çaya dönüştürülmesi ile yapılmaya başlanmış. Nasıl mı? İçine zayıflamaya etkili birçok karışım eklenmiş bu da yetmemiş adına subitramin denilen bir etken de eklenmiş ve insanlar kilo vermeye başlamış. İşte durumun tehlikesi de burada başlıyor. Subitramin doktor kontrolünde kullanılması gereken bir etken, kontrolsüz kullanıldığında ölüme kadar götüren vücut hasarları oluşturduğunu biraz araştırsanız bulabilirsiniz.  O sebeple ünlülerin kullandık diye reklamını yaptığı, özellikle böyle riskli ürünleri zayıflamak uğruna denemeye kalkmayalım. Bu gibi ürünlerle zayıflıyor olsalar bıçak altına yatarak zayıflama operasyonlarına kalkışmazlar, sizce de öyle değil mi?

Sonuç olarak teff tohumunu sadece tahıl olarak ara ara tüketelim, nimetlerinden faydalanalım ama içinde  ne olduğunu bilmediğimiz karışımlarla birlikte tüketmeyelim olur mu? Zayıflamak için de spor ve diyet şart bunu bir defa da ben hatırlatayım. Çay ile çorba ile zayıflamak, en azından sağlıklı zayıflamak mümkün değil. Her şeyin bir bedeli var; keyifle yediğimiz yiyeceklerle aldığımız kiloları oturduğumuz yerde veremeyiz.

Şimdi geçiyoruz haftanın in ve out isimlerine, bakalım kimler neden bu köşede bu hafta…

Haftanın in ismi Ayaz oldu, peki neden? Her hafta hayvan barınaklarına gidip, patili dostlarımız için faydalı olan ve bunu sosyal medya hesabında bile paylaşma gereği duymayan sahnelerin sevilen ismi Ayaz’ı bu hafta bu bölüme yazmayı uygun gördüm. Ünlü olsun olmasın, sokakta bir kediye mama verirken bile kendini fotoğraflayıp imkan bulduğu her yerde paylaşıp paylaştıranları gördükten sonra Ayaz’ın sessizce bunu görev bilmesi bilgisini alıp, teyit ettikten sonra sizlerle paylaşmazsam olmazdı değil mi?

Gelelim haftanın out ismine! Tepki alacağımı bile bile yüreğimin sesine kulak verip Beren Saat diyorum. Neden Beren Saat? Duygusal insanları severim, vefa duygusu taşıyanları daha çok severim. Ama duygusal ve vefalı diye bir başkası ile evli olduğu halde doğum günü ile ilgili sosyal medya paylaşımında vefat eden eski sevgilisini duygusal sözlerle yazıp anlatanları sevmem. Düz düşünen ve etik değerleri olan kimsenin de bu durumu normal karşılayacağını düşünmem. Bahsettiğim bu paylaşım altına yorum yapan hayranları Saat’e destek verip ne kadar hassas ve ince bir paylaşım olduğundan bahsetmiş. Peki Kenan Doğulu hayranları da aynı şekilde tebrik etti mi kendisini sizce? Peki Doğulu’nun kendi düşüncelerini merak ettiniz mi? Neler hissetmiş olabilir? Eğer tanınıyorsanız attığınız adıma dikkat etmek zorundasınız. Eğer eşiniz de tanınıyorsa iki defa dikkat etmek zorundasınız. Bana göre ve inanın birçok insana göre Beren Saat normal olmayan bir paylaşım yapmıştır.

Önümüzdeki hafta yeni saptalamalar ve paylaşımlarda görüşmek üzere.

Sevgiler

Magazinmatik.com/Nihal Yeşiltaç Oran

Yorum Yap