Nihal Yeşiltaç Oran Yazarlar

Hüzün Sarısı Yazıyor…Yağlı Ciltler İçin Yeşil Kil Maskesi ve İn&Out’lar

magazinmatik.com/Nihal Yeşiltaç Oran

Yeniden Merhaba

Geçen hafta köşemizde normal ve kuru ciltler için beyaz kil maskesinden bahsetmiştik, nasıl kullanılır faydaları nelerdir anlatmıştık.

Bugün ise yağlı ciltler için yeşil kil maskesine yer vermek istedim. Kil maskesini doğru uyguladığınızda ciddi faydalar görürsünüz. Burada en önemlisi kendi cildimizi tanıyor olmak. Eğer karma veya özellikle yağlı bir cilde sahipseniz yeşil kil maskesi işinize çok yarayacak. Hemen yeşil kil maskesinin faydalarını sıralayayım. Öncelikle cildinizi fazla yağdan arındırıyor ve doğru uygulanırsa cilde gerekli olan yağın kalmasını sağlıyor. Dolayısı ile de siyah nokta ve sivilce oluşumu mümkün olduğunca engelliyor. Bunun dışında düzenli kullanımda cildin pürüzsüz olmasını sağlıyor. Kan dolaşımını hızlandırması ve ölü cilt hücrelerini temizliyor olması da bonusu.

Peki doğru uygulanma şekli nedir? Doğru hazırlamak ne demek? Yazımın başında da belirttiğim gibi, kil maskesi uygulamalarında cildimizi iyi tanımalıyız. Mesela cildimiz karma ise yeşil kil maskesini sadece su ile veya temiz içerikli bir gül suyu ile karıştırmamız yeterli olur. Ancak yağlı bir cildimiz var ise bir kaç damla limon eklememiz uygundur. Ayrıca yine cilt tipimize göre farklı yağlardan yararlanabiliriz. Ölçü olarak da iki tatlı kaşığı yeşil kil yüz boyun ve hatta dekolte bölgesine yeter. Yine göz çevresi hariç tüm yüzümüze çamur haline getirdiğimiz maskeyi sürüyoruz. Cildimiz hassas ise 10 dakika, değilse 20 dakika bekletip ılık su ile cildimizden temizliyoruz. Yine hatırlatıyorum; her maske uygulaması öncesinde cildimizin temiz olması gerekiyor. Sıcak bir banyo sonrası yapılan maske en sağlıklı sonucu verir. Ve yine her maske sonrası iyi bir tonik ile açılan gözenekleri toparlamak gerek.

Evet efendim. Gelelim benim penceremden haftanın in ve out olan isimlerine.

Bu haftanın yükselen ismi Jale. Bir süredir takip ettiğim bir projenin içinde. Bir insan olarak, bir kadın olarak her gördüğümde gurur duyduğum bir isim Jale. Belki bir çoğunuzun haberi bile yok ama sevilen sanatçı, bir devlet hastanesinin Onkoloji servisinde haftanın bir günü oradaki hastalar için çalışıyor. Mavi Melekler adı altında gönüllü bir ekibin içinde ve gazetelere boy boy fotoğraf vermeden yıllardır her hafta o hastanenin aynı birimine gidip beden gücü ile çalışıyor. Jale gibi güzel kalpler sayesinde insanlıktan ümidimizi kesmiyoruz. İyi ki varsın Jale iyi ki varsınız Mavi Melekler.

Şimdi de haftanın out olan ismine bakalım. Yukarıda yazdığım iç acıcı örnek sonrası böyle bir konuya girmek istemezdim ama bir In isim veriyorsak bir Out isim vereceğiz; bu isim, adını bir yarışma programında juri olarak duyduğumuz Kemal Doğulu. Ünlü isimlerde görmek istemediğimizi gördük bu hafta Doğulu’da. İnstagram hesabında kendisine hakaret ve küfür içeren yorumlara, aynı tarzda cevap vermesi ile köşemin bu bölümünde yerini aldı. Elbette kim olursa olsun çirkin kelimelere karşıyız ancak ünlü bir ismin buna yapmasına daha çok karşıyız. Elbette yasal tüm haklarını kullanmalı gerekli davaları açmalı ancak aynı şekilde karşılık vermek hiç şık olmadı, sizce de öyle değil mi?

Önümüzdeki hafta başka notlarla görüşmek üzere.

Sevgiler

Yorum Yap